Силно земетресение разтърси остров Закинос в Гърция

ЕС

Силно земетресение бе регистрирано край бреговете на Гърция в Йонийско море, предават световните агенции. 

Магнитудът, според американския Геофизичен институт, е 6,8. Епицентърът е бил на 35,9 км югозападно от Литакия в южната част на Закинтос, на дълбочина 16-16,5 км.

Трусът е бил регистриран в 22,55 ч. по Гринуич в четвъртък.

Засега няма данни за пострадали, но има редица щети по къщите - изпочупени са прозорци, пропукани са стени.

Основното пристанище на острова е понесло щети, но продължава работа, каза говорителят на Агенцията за гражданска защита Спирос Георгиу.

Пострадала е и електрическата мрежа в град Занте, който е главен град на острова. Трусът е нанесъл щети и на пътната мрежа на острова, причинявайки свлачища. Кула от византийската епоха, датираща от 12-и век и намираща се малък остров до Закинтос е понесла сериозни щети, посочват местни медии.

Трусът е предизвикал щети и в Пиргос, град в Западен Пелопонес, намиращ се срещу Закинтос. Там е паднала ограда на църква и от рухването е пострадала кола, но няма жертви. 

По сведение на в. "Катимерини" частично се е срутил построения през 13-и век манастир Преображение Господне на остров Строфадия, предаде ТАСС. Единственият живеещ в манастира отшелник не е пострадал.

Последвал е вторичен трус с магнитуд 5,2, предаде Ройтерс. Като предпазна мярка е било издадено предупреждение за цунами, но два часа след труса такова не се е матеариализирало, допълни Георгиу, цитира БТА.

Работи се по възстановяване на тока на Закинтос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 6 до 12 април
Института за изследване на войната: Доверието към Путин спада
Запрянов: С подписаното споразумение за сигурност с Украйна ние не поемаме никакви военни ангажименти
Времето: Днес ще бъде предимно слънчево
Прозрачността като тест за зрялост: заплащането между справедливостта и реалността
Германия изтегля партиди безалкохолна бира от пазара, защото се превърнала в алкохолна
Българският фермерски съюз предупреждава за риск от прекратяване на членството на България в „Копа-Коджека“
Северна Македония намалява акцизите на горивата, дизелът поевтинява най-много