След визитата на Тръмп в Кабул: Tалибаните потвърдиха, че са готови да възобновят мирните преговори

ЕС

Талибаните заявиха днес, че са готови да подновят мирните преговори със САЩ - ден след изненадващото посещение на президента Доналд Тръмп при американските войници в Афганистан, предаде Ройтерс.

Вчера Тръмп обяви, че мирните преговори с твърдолинейните ислямистки бунтовници в Афганистан ще бъдат възобновени.

"Талибаните искат споразумение и ние се срещаме с тях. Ние им казваме, че трябва да има спиране на огъня, те не искаха прекратяване на огъня, но сега искат прекратяване на огъня", каза вчера президентът на САЩ след среща с афганистанския си колега Ашраф Гани в американската военновъздушна база Баграм в Афганистан.

Забиула Муджахид, говорител на талибаните, заяви днес, че те са "готови да възобновят преговорите", които се провалиха, след като по-рано тази година Тръмп ги прекрати.

"Позицията ни не се е променила. Ако мирните преговори започнат, те ще бъдат възобновени от същия етап, на който спряха", каза Муджахид за Ройтерс.

"Надяваме се посещението на Тръмп в Афганистан да показва, че той е сериозен за подновяването на преговорите. Не смятаме, че той има и кой знае какъв друг избор", заяви високопоставен талибански командир, пожелал анонимност.

По-рано представители на ръководството на талибаните казаха пред Ройтерс, че от края на миналата седмица групировката преговаря в Доха с високопоставени представители на САЩ и че скоро мирните преговори може да бъдат възобновени официално, предаде БТА.

Вчерашното изненадващо посещение на Тръмп в Афганистан беше първото му там, откакто стана американски президент, и беше осъществено седмица след размяна на пленници между Вашингтон и талибаните, която породи надежди, че може да бъде постигнато споразумение за слагане на край на войната, отбелязва Ройтерс.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта