Свидетел: Посланикът на САЩ в ЕС оказа натиск върху Украйна да разследва Джо Байдън и сина му
Служител на Съвета за национална сигурност към Белия дом е заявил, че е чул представителя на САЩ към Европейския съюз да оказва явен натиск върху украински представители да започнат разследване срещу бившия американски вицепрезидент Джо Байдън и сина му, съобщи Ройтерс.
Показанията станаха известни, след като демократите в Камарата на представителите публикуваха в петък транскрипт от разследването за импийчмънт, което се води срещу президента Доналд Тръмп.
Александър Виндмън, подполковник от американската армия и експерт по Украйна в Съвета за национална сигурност, е заявил, че на среща на 10 юли в Белия дом посланик Гордън Сондланд е показал ясно, че за да бъде уговорена среща на украинския президент Володимир Зеленски с президента Тръмп в Овалния кабинет трябва първо да започне разследване срещу двамата Байдън и украинската газова компания Бурисма.
Показанията на Виндмън дават допълнителни оръжия на демократите в техните усилия да разследват дали Тръмп е злоупотребил с американската външна политика, за да притисне Украйна да започне разследване срещу демократа Байдън, потенциален негов съперник на президентските избори през 2020 г. Разследването в Конгреса навлиза в решаваща фаза следващата седмица, когато ще бъдат проведени публични изслушвания в комисиите на Камарата на представителите.
Виндмън е бил и един от служителите на Белия дом, които са проследили телефонния разговор между Тръмп и Зеленски две седмици по-късно, на 25 юли. Той е казал, че няма съмнения, че Тръмп е поискал Украйна да започне разследване в замяна на посещение на украинския лидер в Овалния кабинет, предаде БТА.
Показанията на Виндмън са били потвърдени и от Фиона Хил, бивш старши директор по европейските и руските въпроси в Съвета за национална сигурност.
Самият американски посланик в ЕС Сондланд е признал, че е насърчил Украйна да разследва Бурисма, но е казал, че не е знаел, че синът на Джо Байдън Хънтър е бил в управителния съвет на компанията.
Пак в петък адвокат на бившия съветник по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън изпрати писмо до Конгреса, в което казва, че Болтън знае за много срещи и разговори, които се отнасят до действията на президента по отношение на Украйна. Адвокатът на Болтън обаче казва, че той няма да даде показания, докато съдът не реши дали трябва да свидетелства въпреки възраженията на Белия дом.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
45 000 пътници ще използват новите три станции на третата линия на софийското метро
България |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Свят |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
България |На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
На днешната дата |Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
България |Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Маркетинг |Автентичността и прозрачността не са едно и също
Техники за успех |Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
България |Най-голямата евросделка от 4 г.: Основателят на Zara купи огромен бизнес център в Париж за 912 милиона долара
Компании |Япония за първи път в историята си има обединена Национална разузнавателна служба
Свят |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.