СЗО: Пандемията показа най-доброто и най-лошото, на което е способно човечеството
Пандемията от COVID-19 показа най-доброто и най-лошото, на което човечеството е способно. Това заяви днес генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом на пресконференция по повод предложението за създаване на международен договор за действие при бъдещи здравни кризи, предаде БТА.
"От обявяването на днешната пандемия изминаха 425 дни", отбеляза Аданом. По думите му, в последните месеци по света са се очертали неравенства, геополитически разделения, подкопано доверие в обществените институции, неподготвеност на съответните системи.
"Светът не може да си позволи да чака края на тази пандемия, за да започне подготовка за следващата. Не можем да продължим да правим същото, както досега, и да очакваме нещо различно. Ако не вземем мерки, ще останем уязвими. Имаме проблем със споделянето на данни и технологии в областта на общественото здраве", посочи Аданом.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че възникването на нова пандемия е въпрос само на време. По думите му, днешната пандемия ще покаже какво още е необходимо да се направи, за да се избегне повторението на отчетените недостатъци, включително по отношение на взаимодействието между държавните и частните организации.
Лидерите на 23 държави и Световната здравна организация (СЗО) подкрепиха идеята за създаване на международен договор, който да помогне на света да се справи с бъдещи извънредни ситуации в здравеопазването, като сегашната пандемия от коронавирус, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Идеята за такъв договор, който да гарантира универсалния и справедлив достъп до ваксини, лекарства и диагностициране при пандемии, бе предложена от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел на срещата на Г-20 през ноември, припомня Ройтерс. Във вторник тази идея бе подкрепена от лидерите на Фиджи, Португалия, Румъния, Великобритания, Руанда, Кения, Франция, Германия, Гърция, Корея, Чили, Коста Рика, Албания, Южна Африка, Тринидад и Тобаго, Нидерландия, Тунис, Сенегал, Испания, Норвегия, Сърбия, Индонезия, Украйна и СЗО.
Основната цел на подобен договор ще бъде да увеличи устойчивостта на света на бъдещи пандемии чрез по-добра система за алармиране, споделяне на данни, проучване, производство и дистрибуция на ваксини, лекарства, диагностика и персонално защитно оборудване, посочват лидерите, подкрепили идеята. В договора ще се посочва, че здравето на хората, животните и на планетата са свързани помежду си и трябва да водят до споделена отговорност, прозрачност и сътрудничество в световен план.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.