Трусът в Албания е усетен в още седем държави, загиналите са 14
Земетресението с магнитуд от 6.4 по Рихтер, което разлюля Албания, бе усетено на територията на още седем държави - Косово, Черна гора, Гърция, Северна Македония, западната част на България, Хърватия и части от Южна Сърбия. Силният трус удари в 3.54 часа сутринта на 30 километра северозападно от столицата Тирана на дълбочина 20 километра. Това е най-силното земетресение в Албания за последните 40 години. Съборени са най-малко три жилищни сгради, а хората бяха хванати в капан, докато спят. Спасителната операция продължава, въпреки че няма данни колко хора се намират под останките, информира Асошиейтед прес.
Засега властите съобщават за най-малко 14 загинали и повече от 600 ранени. Телата на трима души са извадени от срутена жилищна сграда в крайбрежния град Дуръс, на 33 километра западно от столицата Тирана. Един човек е намерен мъртъв в хотел, който се е разпаднал, съобщават от Министерството на отбраната. Други трима души бяха открити мъртви в срутена жилищна сграда в северния град Туман. Един е загинал, след като скочил от дома си в Курбин, за да избяга. Има и един починал в северния град Лежа. Намерени са телата и на още петима души.
Вторичните трусове продължават и са със сила между 5,1 и 5,4 по Рихтер.
Seismologists say a strong earthquake has rattled southern Bosnia, several hours after a deadly quake struck in nearby Albania. https://t.co/HCEBMpjLgE
— The Associated Press (@AP) November 26, 2019
„Това е драматичен момент, в който трябва да запазим спокойствие, да останем един до друг, за да се справим с този шок“, каза премиерът Еди Рама и добави, че съседни страни, Европейският съюз и САЩ са предложили помощ. Гърция, Италия, Косово, Турция, Черна гора, Румъния и Сърбия изпращат спасителни екипи в Албания.
Министерството на външните работи на България обяви, че ще отпусне спешна хуманитарна помощ от 200 хил. лв. на Албания за преодоляване на щетите от опустошителното земетресение. Средствата са в рамките на бюджета, определен за помощ за развитие, и ще бъдат одобрени на утрешното заседание на Министерския съвет.
„Няма данни за пострадали българи. В страната живеят около 10 000 българи“, каза българският външен министър Екатерина Захариева.
Властите призоваха хората в най-засегнатите райони да стоят извън домовете си и да избягват шофирането в засегнатите райони, за да позволят на спешните автомобили свободен достъп. Поставени са палатки в Дуръс и във Фуше Круе край Туман на север, където се настаняват оцелелите, останали без дом от труса.
VIDEO: People search through the rubble of a collapsed building in the town of Thumane, northwest of #Albania's capital Tirana, after a 6.4 magnitude earthquake struck the area pic.twitter.com/bIVK3vccbf
— AFP news agency (@AFP) November 26, 2019
„Очакваме многобройни вторични трусове след първото земетресение. Това ще представлява опасност за човешкия живот. Хората в засегнатите райони трябва да са наясно с тази опасност“, заяви Акис Целентис, директор на Института по геодинамика в Атина.
Tragic photos from the deadly earthquake in Albania #PrayForAlbania ❤️ pic.twitter.com/fz6YYNrS5g
— Team Albanians (@TeamAlbanians) November 26, 2019
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.