Турция близо до сделка за руски ракети С-400

ЕС

Турция е на финален етап от преговорите по нова сделка за купуване на руска система за противовъздушна отбрана, съобщи РИА Новости, позовавайки се на държавния износител на оръжие на Русия.

Скоро ще бъде подписан договор за ракети С-400 Triumph. Висш турски служител е отказал да потвърди информацията, пише Bloomberg.

САЩ категорично се противопоставят на това съюзникът в НАТО да се сдобие с ракетната система, която според Вашингтон може да се използва за събиране на разузнавателни данни за стелт способностите на изтребителя F-35, в чието изграждане е участвала и Турция.

Първите доставки на S-400 страната получи през 2019 г., като тогава отказа да отмени програмата въпреки санкциите на САЩ. Президентът Джо Байдън и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган обсъдиха въпроса в кулоарите на срещата на върха на НАТО през юни, но не успяха да постигнат решение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп предложи САЩ "да се отбият в Куба“, след Иран, Испания спря полетите до Карибския остров
В САЩ има 28 млн. милионери. Ето какви са добрите практики, които повечето от тях споделят
САЩ блокират иранските пристанища, цените на петрола падат на фона на надеждите за диалог
ЕС отчита рекорден излишък от 221 милиарда евро при търговията с лекарства и фармацевтични продукти
Полковникът от KFC танцува в името на достъпното пържено пиле
Франция и Великобритания организират конференция за Ормузкия проток
Световната банка предупреждава: Задава се глобална криза с недостиг на работни места