Словакия забрани почивките в чужбина

Словакия забрани почивките в чужбина

Словакия удължи извънредното положение заради коронавируса в страната, предаде ДПА. Мярката, която е в сила от 1 октомври, изтичаше в петък. Правителството обаче реши да продължи действието й с 40 дни до 28 април. Пътуванията на словаци в чужбина с цел туризъм са забранени, предава БТА. 

Извънредното положение позволява на властите да набират и прехвърлят здравни работници от едно място на друго и да въвеждат полицейски час. Опозицията обвинява управляващата четирипартийна коалиция начело с премиера Игор Матович, популист консерватор, че злоупотребява с мярката, за да забрани протестите, отбелязва ДПА. 

От седмици Словакия е на първо място в Европейския съюз по брой смъртни случаи, свързани с коронавируса, на глава от населението. Управляващата коалиция обаче вече няколко месеца не успява да се споразумее по ясна стратегия за борба с епидемията и е на ръба да се разпадне. Две от партиите заплашиха да напуснат правителството, ако Матович не предаде премиерския пост на друг политик. Според проучвания на общественото мнение управляващата коалиция ще претърпи тежка загуба на евентуални избори, отбелязва още агенцията. 

В Словакия, с население от около 5,5 милиона души, са регистрирани повече от 342 хиляди случая на коронавирус. По официални данни са починали над 8700 от заразените. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма