Вирусна атака WannaCry нанесла щети от над 1 милиард долара

Вирусна атака WannaCry нанесла щети от над 1 милиард долара

Неотдавнашната масова кибератака на компютри с операционна система Windows чрез използване на вируса WannaCry е причинила щети, чиито размер надхвърля 1 милиард долара. Това съобщи информационната служба McClatchy, позовавайки се на американски експерти, предаде ТАСС.

По думите на експертите в резултат на започналата на 12 май кибератака за по-малко от седмица са били заразени към 300 000 компютри в най-малко 150 страни. Американските специалисти не изключват аналогични действия на хакери и в бъдеще.

"Предполагаемите щети, нанесени от WannaCry само през първите четири дни, са превишили 1 милиард долара, като се отчита мащабното спиране на производството в големи организации по целия свят", отбеляза ръководителят на компанията KnowBe4 Стю Шауърман. В анализа си той е включил загубата на данни, понижението на производителността, прекъсването на работата на организациите, съдебните експертизи, накърняването на репутацията и други фактори.

Групата хакери, укриваща се под псевдонима Shadow Brokers, още миналата година представи софтуера, използван за хакерската атака. Софтуерът, както съобщиха хакерите, е разработен от Агенцията за национална безопасност на САЩ. След това в него, според специалистите, са направени редица подобрения, след което се появява и WannaCry.

На 12 май с помощта на вирус хакери атакуваха компютри по целия свят. За отключване на заразен компютър нападателите поискаха да им бъдат прехвърлени 600 долара във виртуалната валута биткойн, заплашвайки в противен случай напълно да изтрият данните от твърдия диск. Най-голям брой хакерски атаки бяха регистрирани в Русия.

По данни на американските експерти нападателите са получили общо 302 плащания в размер на около 116 500 долара.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул