"Върджин галактик" и НАСА ще подготвят туристи за полети до Международната космическа станция

Върджин галактик и НАСА ще подготвят туристи за полети до Международната космическа станция

Американската компания "Върджин галактик" подписа договор с НАСА за стимулиране на развитието на орбиталния космически туризъм, предаде ТАСС, като се позова на прессъобщение на компанията. "Върджин галактик" и специалисти от Центъра за космически полети "Линдън Джонсън" в Хюстън, Тексас, ще разработят програма за подбор и подготовка на туристи за полети до Международната космическа станция, предава БТА.

"НАСА има интерес от по-широко използване на Международната космическа станция з научнотехнологични и търговски цели и в рамките на международно сътрудничество", се посочва в съобщението на компанията. Генералният й директор Джордж Уайтсайдс изтъква, че компанията би желала хиляди хора да могат да видят Земята от Космоса.

"Върджин галактик" е основана от британския предприемач Ричард Брансън. В прессъобщението за споразумението с НАСА се посочва, че компанията има богат опит в развитието на космическия туризъм и се занимава с организация на редовни туристически полети в Космоса. В началото на май "Върджин галактик" проведе успешно първия летателен тест в небето над щата Ню Мексико на своя космически кораб "Юнити" от серията "Спейсшип 2". "Юнити" стартира на височина 15, 2 километра и се отдели от самолета-носител "Ив". Апаратът осъществи планиращ полет и се приземи на космическото летище в Ню Мексико, като разви скорост от 0,7 Мах. От компанията уверяват, че "Юнити" може да прекара в полет повече от два часа и да носи на борда до шестима туристи, които ще могат да видят Земята от 100 км височина и за няколко минути да изпитат състояние на безтегловност.

През ноември миналата година "Върджин Галактик" обяви плановете си да започне редовни туристически суборбитални полети в средата на тази година и да стане рентабилно предприятие през 2021 г. По данни на портала "Спейс", цената на билет за полет с "Юнити" е около 250 000 долара и по данни на компанията вече 600 души са направили вноска за участие в суборбитален полет. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ