Япония иска да бъде премахната 32-годишната забрана за китолов

Япония иска да бъде премахната 32-годишната забрана за китолов

Япония иска да бъде премахната 32-годишната забрана за китолов

Япония ще предложи да бъде вдигната 32-годишната забрана за китолов и да се възобнови търговския китолов на 67-та годишна среща на Международната комисия по китоловство в Бразилия, съобщи ДПА.

Срещата, която ще се проведе от днес до петък (10-14 септември) в бразилския град Флорианополис, се очаква да се превърне в конфронтация между Япония, съюзниците й и нациите, които яростно се противопоставят на китолова, начело с Австралия.

Международната комисия по китолов одобри мораториум върху търговския китолов от 1986 година, за да защити популациите на ръба на изчезване.

В момента китове се ловят само в Япония, която оправдава практиката с аргумент, че тя е необходима, за да се оценяват популациите на китовете за научни цели, както и от Норвегия и Исландия, които официално се противопоставиха на мораториума.

Япония убива около 450 кита годишно, се посочва в данните на организацията Про Уайлдлайф (Pro Wildlife). Въпреки научната обосновка, месото от китове се озовава в ресторантите и супермаркетите.

Според оценки Норвегия убива над 700 кита годишно, а Исландия около 200 кита.

Япония иска комисията да определи устойчиви ограничения за ловните видове китове, които според нея са в изобилие, предаде БТА. Азиатската страна привежда като довод това, че първоначалната цел при създаването на Международната комисия по китолов е била не само да се запазят китовете, но и да се позволи устойчивото им използване.

Япония ще се опита да намали до обикновено мнозинство квалифицираното мнозинство от три четвърти от 88-те страни членки на Комисията, необходимо при гласуване за определяне на квотите за търговски китолов.

Страната домакин Бразилия постави на масата контрапредложение, което ще направи гледането на китове (практика за наблюдаване на китовете в естествения им хабитат, обикновено като част от организирана туристическа дейност, бел. ред.) единствената разрешена търговска употреба на океанските гиганти.

" Глобалната забрана на китолова е под заплаха като никога досега", каза Кити Блок, президент на групата за защита на животните Хюман съсайъти интернешънъл (Human Society International).

Китовете са бавно размножаващи се животни и отнема дълго време на намалелите популации да се възстановят, твърдят защитници на околната среда.

Корабоплаването и риболовът вече са свили хабитата на китовете, според Стефан Лутер от Световния фонд за дивата природа в Германия.

"Тези изящни гиганти са изправени пред толкова много заплахи в деградиралите ни океани като уплитане в мрежи, пластмасово и шумово замърсяване, климатични промени. Последното, от което се нуждаят, са капаните на китоловците", обясни Кити Блок.

Противниците на търговския китолов се аргументират с това, че той може да унищожи гигантските бозайници, докато защитниците му ги обвиняват в лицемерие.

Мораториумът от 1986 година предпазва до известна степен китовете, но ако се позволи на Япония, Норвегия и Исландия да ловуват китове, то страни като Русия и Южна Корея също могат да подновят тази практика.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ