Цели квартали заличени от чудовищната експлозия в Бейрут. Най-малко 135 жертви до момента, над 4000 са ранени
Бейрут е обявен за зона на бедствие, след като най-малко 135 загинаха, а други 4000 бяха ранени при двете мощни експлозии на морското пристанище около 19:00 ч. местно време вчера. Здравните власти подозират, че броят на загиналите вероятно ще продължи да расте. Служители на гражданската защита на страната се бориха с пожара в продължение на часове, все още се търсят хора под отломките, стотици жители са в неизвестност. Обявен е тридневен траур.
В обръщение до нацията премиерът Хасан Диаб отбеляза, че отговорните „ще си платят за случилото се“. Той съобщи, че вече се води разследване, като вероятната причина за инцидента са съхраняваните на пристанището 2750 тона амониев нитрат – експлозивен материал, често използван при изработката на взривни устройства, както и в земеделието. Отпуснати са малко над 66 млн. долара за възстановяване от катастрофата, предаде CNN.
Президентът Мишел Аун обяви двуседмично извънредно положение и свика спешна среща на кабинета днес. Той обеща най-суровото наказание за виновните за случилото се.
Часове след взривовете от Червения кръст в страната призоваха гражданите да дарят кръв, за да помогнат за лечението на пострадалите, а приложения за споделено пътуване направиха услугите си безплатни за всички доброволци. От организацията осигуриха временен подслон за 1000 семейства.
След като стотици бяха хоспитализирани, болниците в столицата вече са препълнени, което наложи настаняването на пациенти в хотели в района, въпреки че по информация на Федерацията на хотелите по 90% от тях има щети. Кадър на журналистката Аби Сюуел показва медицински екип, който преглежда един от ранените на паркинг в квартал „Гейтави“.
По данни на Геологическия топографски институт на САЩ взривовете са създали сеизмични вълни, равняващи се на земетресение с магнитуд 3.3 по Рихтер.
Сред загиналите е генералният секретар на местната политическа партия „Катаеб“, Назар Наджарян, който е бил в офиса си в момента на експлозията. Починали са също най-малко двама филипински и един австралийски гражданин. Няма данни за пострадали българи. Посланици на ООН са сред ранените, от лондонската агенция „Спасете децата“ предупредиха за изчезнали деца след инцидента. Има ранени турски, сирийски и индонезийски граждани.
Американското посолство в Ливан препоръча на гражданите по възможност да си останат вкъщи и да носят медицински маски, тъй като има данни за токсични газове в района на пристанището.
Пораженията
Щети са нанесени по стотици сгради, включително по двореца „Баабда“, който е официалната резиденция на президента на страната, както и по този на премиера, който се намира на малко повече от километър от пристанището в столицата. Българското посолство в Ливан е със счупени прозорци.
[[{"fid":"358422","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3840,"width":5760,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: Getty Images
Според ливанския икономист Джад Чаабан градът е напълно унищожен, а съхранението на голямо количество амониев нитрат в продължение на години в населен район е „криминално“ поведение.
По оценка на властите в Бейрут до момента пораженията се оценяват на 3 млрд. долара, без дом остават около 300 хил. души от централните части на града, предаде „Гардиън“. Според министъра на икономиката Раул Нехме всеки бизнес в столицата е засегнат, пише CNN.
В момента на взрива на египетски кораб е разтоварвал 5 тона пшеница от Украйна на пристанището, предаде „Ройтерс“. Товарът е в добро състояние.
Сателитни снимки показват разрушенията около мястото на експлозиите.
Какви са версиите?
След пожар на пристанището в Бейрут около 19:00 ч. местно време се случват две големи експлозии, като премиерът Хасан Диаб съобщи, че основната версия, по която властите работят, е, че те са причинени от конфискуван и складиран в продължение на 5-6 години амониев нитрат. Експерти анализираха това твърдение за CNN.
Според Тони Мей, бивш изследовател на експлозиви към Бюрото за алкохол, тютюн, огнестрелни оръжия и експлозиви на САЩ, липсата на характерния за амониевия нитрат облак от жълт дим говори, че е възможно и други вещества да са сред причинителите на катастрофата.
Робърт Баер, бивш служител на ЦРУ, не вярва, че мощните взривове са единствено в резултат на амониевия нитрат. Според него в складовете е имало военни боеприпаси и горива.
Първоначалните данни за взрива на пристанището в Бейрут показват години на бездействие и небрежност по отношение на съхранението на взривоопасния материал, предизвикал експлозията. Това съобщи за „Ройтерс“ източник, запознат с назначеното от властите разследване на трагедията. „Това е неглижиране“, коментира той и добави, че с проблема с безопасното съхранение на веществото са били запознати няколко комисии и съдии, но нищо не е било предприето.
Директорът на порта многократно е сигнализирал за премахването на амониевия нитрат, но усилията му също са били без резултат.
Международната помощ пристига
Европейският съюз незабавно ще изпрати 100 тренирани пожарникари, превозни средства, екипировка и обучени кучета. Това съобщи в свое изявление комисарят по кризисния мениджмънт на общността, Янез Ленарчич. „Подкрепяме Ливан и хората и сме готови да мобилизираме още помощ“, коментира той.
Френският президент Еманюел Макрон изрази подкрепата си към страната в социалната мрежа Twitter и планира пътуване до Бейрут в утрешния ден. Организирано е изпращането на два военни самолета със спасители, един медицински екип, 15 тона помощ и мобилна клиника.
Русия подготви 5 самолета с медицинска екипировка и лекари, които да заминат за ливанската столица, за да помогнат на колегите си. Заедно с тях ще пристигнат и специалисти по спасителни операции и мобилна лаборатория за откриване на случаи на заразени с COVID-19.
Вътрешният министър на Чехия съобщи, че към града пътуват 37 спасителя. Близо 100 пожарникари и спасители изпраща и Полша. С военен самолет към страната се отправят и гръцки специалисти.
Израел, с която на практика Ливан все още е във война и не поддържа дипломатически отношения, също предложи помощта си. Президентът Реувен Ривлин изрази съболезнованията си с публикация в Twitter. По-рано в телевизионно интервю министърът на външните работи Габи Ашкенази отбеляза, че страната няма общо с катастрофата.
Американският държавен глава Доналд Тръмп определи ситуацията като „ужасна атака“, предложи помощ на Ливан и отбеляза, че САЩ „имат добри взаимоотношения с ливанците“.
Катар изпрати самолет с медицинско оборудване за пострадалите.
От Турция ще пристигнат спасителни екипи, здравни работници и друга хуманитарна помощ.
Реакциите
Регионалното бюро на Световната здравна организация за Източното Средиземноморие също изрази притесненията си за случилото се и отбеляза, че работи с партньорите си, за да отговори на нуждите на страната. 23 тона помощ, включително спринцовки и марли, ще бъдат изпратени от склада на СЗО в Дубай.
„Мислите ми са с хората от Ливан и семействата на жертвите“, написа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в профила си в социалната мрежа Twitter.
„Ужасни гледки в Бейрут след голямата експлозия... Австралия е в готовност да предостави подкрепа, включително на всички засегнати австралийци“, написа премиерът на Австралия Скот Морисън.
Бразилският президент Жаир Болсонаро също изрази подкрепата си. „Бразилия е дом на най-голямата общност на ливанци в света и, следователно, усещаме тази трагедия, сякаш се случи на нашата територия“, коментира той.
„Мислите ни са с тези, които са загубили любимите си хора. Пожелаваме на ранените бързо възстановяване. Ще предложим помощ на Ливан“, заяви говорител на германския канцлер Ангела Меркел.
Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че Италия „ще направи всичко възможно“ да помогне, а британският министър-председател Борис Джонсън описа ситуацията като „шокираща“ и има готовност за предоставяне на подкрепа, предаде Politico.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш пожела бързо възстановяване на всички пострадали, включително на членовете на организацията.
Папа Франциск ще произнесе молитва в памет на жертвите и техните семейства, както и в подкрепа на ранените.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.