Навлизането на 5G и IoT ще е с най-осезаем ефект върху бизнеса и личния живот
- Г-н Ангелов, кои според вас ще бъдат най-трансформиращите технологични развития в близкото бъдеще?
- Живеем в ерата на информационното общество. От тази гледна точка най-голямо влияние върху работата ни и начина ни на живот ще имат технологиите, които осигуряват свързаност и обмен на информация в реално време. Ето защо най-осезаем ефект и за бизнеса, и за личния ни живот ще има налагането на технологии като 5G и IoT. Изкуственият интелект (AI) и автоматизацията са само инструменти и съвсем не бива да ги причисляваме към новостите. Разликата е в това, че днес тези инструменти са много по-достъпни, лесни за употреба и проникват във все повече аспекти на работата и живота ни. Това води до постепенна еволюция – софтуерните решения стават по-умни, услугите – по-свързани и интегрирани, а повтарящите се процеси – интелигентно автоматизирани. Ако вземем AI за пример, то фундаментите му са поставени още преди половин век. В момента тази технология прониква в живота ни с ускорено темпо не защото има нов пробив в областта, а поради съчетаване на благоприятни условия, включително критичното нарастване на изчислителните мощности на основните системи и на крайните устройства, както и развитието на облачните технологии. Непрекъснатото повишаване на ефективността на процесите и автоматизацията от своя страна осигурява нарастващо търсене на тези технологии в опит да се извлече конкурентно предимство. Свидетели сме на постепенно технологично израстване в почти всички сектори. В съчетание с все по-широките и достъпни канали за обмен на данни това създава възможности за нови и по-добри дигитални услуги за потребителите, а оттам и до по-високо качество на живота.
- Как IBS се вписва в тази голяма картина? Кои са най-перспективните технологични насоки за компанията?
- Основната дейност на IBS е системната интеграция и разработката на софтуер. Нашето конкурентно предимство е в предоставянето на максимална добавена стойност за клиента от всяко решение. Още преди години се фокусирахме в това да изградим висока степен на експертиза в три основни направления – технологии за интеграция; управление на данни и изкуствен интелект; облачен бизнес модел. Основанията ни за тази стратегия бяха много прости. На първо място – всичко, което искаме от едно софтуерно решение днес, е да е умно и да е лесно за интегриране във всякаква среда. На второ – и като бизнес, и като потребители очакваме да плащаме само за това, което консумираме, когато го консумираме. А това изисква преразглеждане на основния модел на взаимоотношения във веригата клиент–доставчик. Развитието на технологична експертиза е необходимо, но не е достатъчно условие за успеха на една ИТ компания. За да осигури висока допълнителна стойност, тя трябва да бъде съчетана с бизнес познания в съответната област на развитие. Клиентите днес търсят комплексни бизнес решения, а не технологични платформи. Това прави изискванията към компаниите в ИТ сектора още по-високи.
- Ще променят ли финтех компаниите напълно финансовия сектор?
- Фундаментите на финансовия сектор едва ли ще се променят. Това, което се променя, е начинът, по който консумираме финансовите услуги. Финтех компаниите имат основна заслуга за това те да са все по-широко достъпни и качествени. Тук имам предвид не само основните банкови услуги, но инвестициите, които доскоро бяха достъпни за относително затворен привилегирован клуб. Илюстрация може да се даде с все по-лесния достъп до фондовите пазари. Днес на практика всеки може да стане инвеститор и дори само с това инвестиционната мощ на пазара нараства в пъти.
- Какви са перспективите и потенциалът на българския ИТ бранш?
- Успехът на ИТ бранша в България се обуславя от традиции, чиито основи са поставени далеч назад във времето, преди 1989 г. За съжаление, днес основната енергия на ИТ индустрията ни е в аутсорсинга на услуги, а това не може да бъде стратегия, която гарантира дългосрочен успех. Трябва да се стимулира цялостният процес по създаване и пазарна реализация на авторски продукти, за да покажем пълния си потенциал.
- Как бихте искали да изглежда IBS след 10 години?
- Като Apple, но по-добри. Шегувам се, разбира се! Това, което най-много искам от компанията, е да запази духа си на предприемачество и сътрудничество, които ни осигуряват успех вече 17 години. И да сме осъществили трансформация на бизнеса си в тясна кооперация с нашите клиенти.
- Кои за вас са най-ценните уроци от опита ви като мениджър?
- „Дай свобода на хората да творят и да вземат решения, както и правото да грешат.“ Трябваха ми повече от 10 години, за да науча този елементарен урок.
Автор: Начо Стригулев. Интервюто е публикувано в новия брой на сп. "Мениджър"
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.