Най-големият син на Джон Ленън продава цифрови версии на сувенири на „Бийтълс“

 Най-големият син на Джон Ленън продава цифрови версии на сувенири на „Бийтълс“

Най-големият син на Джон Ленън – Джулиан продава вещи, свързани с историята на баща му с легендарната група „Бийтълс“, предава Би Би Си.

Джулиан обаче ще запази физическите предмети за личната си колекция, а продажбата всъщност ще бъде на незаменими токени (NFT) на сувенирите.

Сред предметите, които ще се продават на търг, са черна пелерина, носена от баща му във филма „Help!”, както и ръкописни бележки на Ленън по песента „Hey Jude”.

Незаменимите токени се представят от техните привърженици като цифрова версия на колекционерските вещи.  Критиците на технологията обаче предупреждават за редица рискове на новозараждащия се пазар.

Всяко предлагано NFT ще върви заедно с аудио-визуална колекционерска вещ, придружена с разказ от Джулиан Ленън и изображенията на артикула. Очаква се именно бележките по „Hey Jude” да привлекат най-голям интерес, като те имат начална цена от 22 600 британски паунда.

Онлайн търгът ще се проведе на 7 февруари, като част от от продажбата на незаменимите токени ще отидат за фондацията „White Feather” на Джулиан Ленън.

NFT-тата представляват „единствени по рода си“ активи в дигиталния свят, които могат да бъдат купувани и продавани като всеки вид собственост, макар че те нямат реална физическа форма. Основната им цел е  да доказват собствеността и автентичността на уникален виртуален обект през блокчейн.

Устойчивостта на NFT като колекционерски актив се поставя под въпрос от много критици, тъй като стойността на колекционерските вещи традиционно произтича от тяхната уникалност и рядкост, докато дигиталните файлове могат да бъдат репликирани до безкрайност.

В момента някои NFT-тата се продават за милиони долари, като стойността на целия пазар вече наближава тази на глобалната търговия на реално изкуство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Министерството на обраната предлага военното обучение да излезе от класните стаи
Франция потъна в още по-дълбока политическа криза. Какво предстои?
Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец