Необичайният живот на Дара Косровшахи - новия шеф на Uber

Необичайният живот на Дара Косровшахи - новия шеф на Uber

Бордът на директорите на Uber предложи ръководно място на нов лидер - Дара Косровшахи, и светът е насочил поглед към избрания за шеф на компанията, към уменията му и неговия живот.

46-годишният изпълнителен директор Дара Косровшахи идва от компанията Expedia, която оглавяваше повече от десетилетие, и в развитието си като човек е преминал през трудни дни и слава и признание. От богат бежанец в САЩ, той се издига до технологичен магнат, разказва Business Insider. 

Косровшахи е роден в Иран, въпреки че днес вече е американски гражданин. Семейството му в Иран е било изтъкнато и много богато. То основава водещ конгломерат от фармацевтичен, химически, хранителен и дистрибуционен бизнес. 

По време на Иранската революция компанията е национализирана от държавата и новото правителство. Семейството бяга в САЩ, когато Дара е на 9 години. 

Първоначално Дара живее с чичовците си в Теритаун, Ню Йорк - градче на източния бряг на река Хъдсън, на 25 мили от Манхатън. Там има имение и Рокфелер, построено през 1906 г. 

Дара и братовчедите му учат в частно училище от Бръшляновата лига в Теритаун - Hackley School, където са учили и други милиардери, включително Джордж Хамилтън и петролния магнат Фред Кох. 

Друг от чичовците на Дара - Хасан Косровшахи, който избира да избяга в Канада след революцията, основава компанията за електроника Future Shop, която впоследствие е продадена на Best Buy, а после създава и холдинг, лицензиращ фармацевтични продукти и музика. 

Братът на Дара - Кавех - сега е управляващ директор в Allen & Co. - инвестиционна банка, най-известна с ултраексклузивната си годишна конференция за бизнес лидери в Сън Вали. 

Няколко от братовчедите му са шефове в Google. Братовчед му Амир Косровшахи работи в Intel, след като Intel купи компанията за изкуствен интелект Nervana миналата година за 400 млн. долара. Неговите близнаци братовчеди Али и Хади продадоха стартъпа си на MySpace през 2009 г. за 20 млн. долара. и станаха "ангели инвеститори", финансирали и подкрепяли компании като Airbnb, Dropbox, Uber, Facebook. 

Когато Дара е на 13 години, баща му се връща в Иран, за да се грижи за баща си, и режимът не го пуска да излезе от страната в продължение на 6 години. 

След като звършва инженерство в Brown University - университет, който е в мрежата на Бръшляновата лига, Дара Косровшахи започва кариера във финансовия сектор, в Allen & Co, през 90-те години. Бил е шеф в USA Networks и стартира първи опити за стрийминг, които са пълен провал. Цената на стрийминг съдържанието е била по-висока от идващите рекламни приходи, които е могло да бъдат спечелени, споделя самият той. 

Смята се, че Дара е бил протеже на иконата от медийната индустрия Бари Дилър. През юли 2001 г. двамата решават да купят Expedia от Microsoft за около 1,3 млрд. долара. Два месеца по-късно, преди сделката да бъде сключена, идва 11 септември в САЩ и терористичната атака, при която загиват над 3000 души. Това засяга сериозно туристическата индустрия на САЩ и желанието на американците да пътуват.

Expedia потръгва през 2005 г. с Косровшахи като главен изпълнителен директор и Дилър като председател, като в следващите 12 години тя става най-голямата онлайн туристическа агенция в САЩ. 

Приходите й под ръководството на Косровшахи нарастват от $2.1 млрд. през 2005 г., до $8.7 млрд. през 2016 г. Компанията сега притежава марките Hotels.com, Orbitz, Trivago, HomeAway, Travelocity и други.

Бордът на Expedia награждава Косровшахи с 91 млн. долара под формата на акции през 2015 г., в допълнение към заплатата му от близо 4 млн. долара годишно. Това го прави най-високоплатения шеф в страната за годината. 

Косровшахи не бяга от публичното внимание. Той е отявлен критик на президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия антиимиграционен закон. 

Като бизнес лидер, той е пълната противоположност на основателя на UBER Травис Каланик - приятелски настроен, винаги спокоен, лишен от драматизъм. Служителите му в Expedia му дават 94% рейтинг на одобрение в сайта Glassdoor.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ