Войната в Украйна носи риск за сигурността на Балтийско море

Войната в Украйна носи риск за сигурността на Балтийско море

Войната в Украйна носи риск за сигурността на Балтийско море

Войната в Украйна ще има "дългосрочно отрицателно въздействие" върху сигурността около Балтийско море. Такова е становището на Съвета на балтийските държави, който заседава в Южна Норвегия, цитирано от The Baltic Times.

„Руската агресия е напълно несъвместима с модела на сътрудничество в международните отношения в региона на Балтийско море, има дългосрочно отрицателно въздействие върху регионалната сигурност и е в противоречие с базирания на правила международен ред“, се казва в съвместното изявление на външните министри на прибалтийските държави, който се срещнаха за пръв път от девет години.

Последното съвещание на организацията се проведе през 2013 г. Срещите бяха преустановени след анексирането на Крим от Русия през 2014 г. Русия не участва в срещата тази седмица, тъй като членството ѝ в съвета бе замразено на 3 март, а две седмици по-късно Русия напусна организацията.

„Отношенията на Съвета с Русия и Беларус ще останат замразени, докато сътрудничеството, базирано на основните принципи на международното право, не стане възможно отново“, се договориха външните министри.

Ръководителите на дипломацията на 10 държави, граничещи с Балтийско море - Дания, Естония, Финландия, Германия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия, Полша и Швеция - се срещнаха тази седмица в Кристиансанд, Южна Норвегия, с Жозеп Борел, върховния представител на по външна политика на ЕС. По време на разговорите министрите потвърдиха подкрепата си за Украйна и заявиха, че са "готови да се ангажират в силно партньорство за сътрудничество и възстановяване".

Освен това те подкрепиха разследванията на предполагаеми военни престъпления и подчертаха, че "Русия и нейният съучастник Беларус носят пълна отговорност за агресивната война".

В Балтийския регион се наблюдава засилена военна активност през последните седмици, като само през май бяха проведени големи учения в Дания, Естония, Полша и Швеция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ