Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|25% от бизнеса не е търсил външно финансиране през 2010 г.
Около 25% от предприятията не са търсили финансиране под никаква форма през 2007 г. и 2010 г. Това сочат данните от изследване на Националния статистически институт.
Част от фирмите са обявили, че са търсили и дори са получили финансиране, но в годините извън обхвата на изследването - 2008 и 2009. Проучването е имало да цел да установи кои са били основните финансови източници през 2007 и 2010 г. и в каква степен са използвани, с какви конкретни трудности е свързано финансирането на малките и средните предприятия и каква ще бъде нуждата им от финансови средства през следващите три години. Информация ще послужи за анализ на проблемите и набелязване на мерки за решаването им, а също и за вземане на адекватни управленчески решения за подпомагане на бизнеса, смятат от института.
т трите основни типа финансиране - чрез кредити, капиталово финансиране и други видове, най-предпочитани от фирмите са заемът и т.нар. други видове.
Търсенето на заеми от различните сфери в бизнеса е почти еднакво, но е доста различно като краен резултат при сравнението, направено между двете години - 2007 и 2010. През 2010 г. например, успешното получавена на заеми значително е намаляло.
Няколко са основните причини, свързани с отказ на банките да отпускат заеми - недостатъчно обезпечение или гаранция, недостатъчен или рисков потенциал, лош кредитен рейтинг и недостатъчен собствен капитал. Висок дял обаче имат и отказите без посочена причина.
Условията за оценяване на кандидатите за финнсиране не са се променили съществено през изследваните години. През 2010 г. 59,9% от предприятията считат, че лихвените проценти по заемите са високи. През 2007 г. този процент е бил 64,5%. И през двете години около 35% от поискалите заем смятат за неприемливи нелихвените условия по заемите.
Причините за избор на определена банка за финансиране се различават значително за двете години. През 2007 г. 41,8% от предприятията считат, че избраната от тях банка предлага най-добрите нелихвени условия, докато през 2010 г. предпочитанията са за банките, на които фирмите вече са били клиенти. Търсенето на капиталово финансиране не се е променило съществено – 5,8% от общото търсене през 2007 г. и 5,4% през 2010 г., но има разлики в източниците. През 2007 г. предприятията и хората са се обръщали най-вече към банките- 48,6%, следвани от съществуващите акционери или собственици - 14.6% и семейството, приятелите или други лица - 9.5%. През 2010 г. банките са били предпочитани от 38,3% от предприятията или хората, а акционерите от 22,1% от тях.
Банковият овърдрафт и лизингът са най-предпочитаните източници на финансиране, които заедно формират 67,5% от общото търсене през 2007 г. и 65,4% през 2010 година. Други разпространени форми са търговските кредити и авансовите плащания - общо около 20% и през двете години. При търсенето и получаването на други видове финансиране най-много предприятия са постигнали пълен успех в сравнение с финансирането чрез заем и капиталовото финансиране, и което е по-важно - запазва се почти постоянен за съответния източник и през двете години.
Оценката на икономическите условия за развитието на бизнеса не се влияе нито от степента на растеж, нито от икономическата дейност. Много добра оценка дават едва 2,6% от предприятията, а добра 19,7% от тях, показват данните.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.