Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|25-те най-приятни места за работа
Какво прави една компания желано и приятно работно място? Международната изследователска компания Great Place to Work търси отговор на този въпрос постоянно, като ежегодно в последните 25 години съставя списък на 25-те най-приятни места за работа. В началото експертите анализират и оценяват само благоприятните работни места в САЩ. След това разширяват обхвата на изследователската си дейност в целия свят.
В оповестената преди часове тазгодишна компания са включени работни места от 45 държави на шест континента. Изборът на 25-те имена в списъка е направен сред 350 мултинационални фирми. В подредбата са включени най-вече компании, в които работния климат се отличава с висока степен на доверие. Изпълнителните директори и мениджърите в тях са герои, защото лидерството им е довело до положителни бизнес резултати.
Ето как изглежда класацията:
1. Microsoft (САЩ)
2. SAS (САЩ)
3. NetApp (САЩ)
4. Google (САЩ)
5. FedEx (САЩ)
6. Cisco (САЩ)
7. Marriott (САЩ)
8. McDonalds (САЩ)
9. Kimberly-Clark (САЩ)
10. Johnson (САЩ)
11. Diageo (САЩ)
12. American Express (САЩ)
13. Medtronic (САЩ)
14. Intel (САЩ)
15. Hilti (Лихтенщайн)
16. 3М (САЩ)
17. Telefonica (Испания)
18. National Instruments (САЩ)
19. Mars (САЩ)
20. Accenture (САЩ)
21. Roche (Швейцария)
22. Novo Nordisk (Дания)
23. Coca-Cola (САЩ)
24. Atento (Испания)
25. Quintiles Transnational (САЩ)
В списъка през тази година попадат 20 компании от САЩ и 5 от други държави – Дания, Швейцария, Лихтенщайн и Испания.
Челната позиция в класацията е отредена на компютърния гигант Microsoft, създаден в Америка през 1993 г. В него работят 90,819 служители. Ръстът на броя на служителите в последната година е 2,7%. Глобалните приходи на компанията са 69,9 млрд. долара. Средната възраст на служителя на Microsoft е 38,5 г. Предимставата на това работно място са гъвкавото работно време, възможността за работа от вкъщи и практиката на споделяне на работата.
Като добър пример е посочена доброволната работа на служителите на фирмата в Канада. Работодателят в страната води политика за насърчаване на доброто дело и създаване на позитивна сила от служителите за местната общност. На всички служители са разрешени 40 напълно заплатени от компанията работни часа годишно, в които те се отдават на доброволен труд, като помагат в строителството на сиропиталища, в кухни за социално слаби или като участват в управлението на фондации.
Компанията, класирана на второ място в списъка – SAS – има 12,226 служители и 7,6% годишен ръст на броя им. Глобалните й приходи възлизат на 2,4 млрд. долара. 31% от постовете във висшия й мениджмънт са заети от жени. Сред предимствата в нейния работен климат също се открояват гъвкавото работно време, възможността за работа от вкъщи и споделените работни задължения. Там се предлага и грижа за децата на работното място.
NetApp, която е класирана на трето място, е съвсем млада - създадена е в САЩ през 2008 г. и вече е сред челните позиции в класацията. За нея работят 11,736 души. 18% е ръстът в броя на служителите й в изтеклата година. Глобалните й приходи възлизат на 5,1 млрд. долара. За всяко работно място в нея са подадени средно 6,1 молби за работа. Средната възраст на служителите е 40 г. В старшия мениджмънт 23% са жени.
Вицепрезидентът на NetApp Том Мендоса всяка седмица провежда средно около 30- 45 минутни разговора, в които казва „Благодаря!“ на служителите на всички нива в компанията.
Цялата класация можете да разгледате тук.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.