Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|4 тенденции, които ще са решаващи за конкурентоспособността през 2012 г.
Центърът за световна конкурентоспособност на IMD се подготвя за годишната си класация на конкурентноспособни държави на фона на безпрецедентни нива на икономическа несигурност в световен мащаб. Тълкуването на постоянния поток от новини - някои от които добри, други мрачни - не е лесна задача.
Класацията трябва да бъде представена в края на май. Но вече ясно се очертават четири тенденции, които ще повлияят на конкурентоспособността тази година:
1. Глобалната икономика се фрагментира
Много е трудно да се говори за "глобална икономика", защото има всякакви видове икономически модели. Някои страни като Китай и може би Турция "прегряват". Други са в очевидна рецесия - Гърция, може би Испания. Някои са изложени на риск от инфлация като Русия и Индия, а други са на ръба на дефлация като Япония, вероятно и Швейцария.
Може би една от най-големите последици от рецесията е фрагментирането на глобалната икономика. Това е същото като пречупването на светлината. Глобалната икономика е бялата светлина, но сега в нея са всички различни нюанси, което усложнява възможностите за реакции на компаниите.
Затова, те ще трябва да приемат няколко паралелни бизнес модела. Някои от тях ще се адаптират към страните с висока инфлация, други към пазари с много силна средна класа. В нововъзникващите икономики, например, има един бързо развиващ се клас "по-малко бедни" и фирмите ще трябва да се съобразят и с него.
Така че компаниите имат нужда да бъдат гъвкави, пъргави и адаптирани към местните или регионалните пазари. Трудността ще дойде оттам да управляват това разнообразие на бизнес модели по високоефективен начин.
2. Предприятията ще използват своите пари в брой
Неясната картина до голяма степен е "заслуга" на финансовите институции и правителствата. А пазарът е изключително чувствителен към лошите новини, които те генерират. Но доста от предприятията се справят по-добре, отколкото много хора биха очаквали.
Само един пример: към края на миналата година американските компании са имали 2,150 млрд. долара в брой в своя баланс, само Apple отчете 98 млрд. долара (няколко милиарда повече от американското министерство на финансите). Никога не е имало толкова много пари в корпоративните баланси.
Какво правят компаниите с тях? Първо - изкупуват обратно своите акции, за да вдигнат цената си, защото усещат, че техните акции са подценени и искат да се предпазят от евентуални оферти за изкупуване. Второто, което правят е да придобиват други компании. Така че, очаквайте да станете свидетели на много сливания и придобивания през 2012 г.
От гледна точка на инвеститора, изгодната покупка за 2012 г. ще бъдят международни компании, които имат диверсификация на риска и добър финансов капитал в наличност. Те все още са на пазара и най-вероятно ще направят всичко възможно, за да поддържат своята цена за акция.
3. Зрелите икономики трябва да се реиндустриализират
Моделът на "Произведено в.." ще бъде критичен аспект за 2012 г. по една много проста причина: процентът на безработица е ужасно висок. Равнището на безработицата е 10,4% в Европа и 8,6% в САЩ. В сегмента при младежите числата се удвояват: 18,5% в САЩ, 21,3% в Европа, където са регистрирани и шокиращите 48,7% по този показател. Това е социална бомба със закъснител, особено в година на рещаващи избори във Франция, САЩ и други страни.
Как тези страни да създадат работни места? Те трябва да произвеждат и да изнасят. Така ще преоткрият индустриализацията. През последните 20 години, САЩ, Европа и Япония са загубили около 20% от собствената си индустрия по отношение на своя дял от БВП, а това не е приемливо.
Зрелите икономики ще трябва да загърбят офшорния модел и да развият повече вътрешно производство. Това е голям проблем в САЩ, каза Джеф Имелт, главен изпълнителен директор на General Electric. Наред с това, очаквайте да видите много по-гъвкави сили на труда по целия свят. Вместо да уволняват хора, много фирми ще се опитат да намалят работното време и нивата на заплатите. Работодателите, както и профсъюзите ще имат огромна роля тук.
4. Еврото ще оцелее
Еврото няма да изчезне. Защо? най-малкото заради вложените огромни политически инвестиции в Еврозоната. А и защото не е в интерес на периферните икономики в Еврозоната.
Ако Гърция се върне към драхмата, тя все пак ще трябва да плаща за вноса си в евро или долари. Това ще доведе до инфлация, която може да достигне нивата в Зимбабве от хиляди процента. И това ще бъде ужасно. Така че този проблем на еврото трябва да бъде решен и единната валута трябва да проработи.
Заключителни мисли
Мечтата на глобализацията - единна световна икономика, глобален бизнес модел и сближаване навсякъде не е ясно дали ще се реализира през 2012 г. Най-голямото предизвикателство за висшите мениджъри тази година ще бъде едновременното управление на различните бизнес модели.
Основното притеснение е, че компаниите чуват толкова много лоши новини от банки и правителства напоследък, че много от тях са си направили план Б за всеки случай. Проблемът е, че когато всеки готви План Б, в крайна сметка той наистина може да се случи.
Стивън Гарели, директор на Центъра за световната конкурентоспособност на IMD, и преподавател на програмата на IMD Orchestrating Winning Performance
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.