A1 с остра реакция срещу сделката за Булсатком: Недопустимо арогантна!

A1 с остра реакция срещу сделката за Булсатком: Недопустимо арогантна!

"Планираната сделка на United Group за Булсатком е недопустимо арогантна и в разрез с пазарните правила за лоялна конкуренция.", заявиха днес от A1 в позиция, разпространена до медиите. Според телеком оператора нейното одобрение би довело до безпрецедентна концентрация на пазарно и медийно влияние.

В края на миналата седмица от United Group съобщиха, че са подисали договор за придобиването на "Булсатком".

Обявеното на 9.11.2023 г. намерение от собственика на United Group за придобиване на Булсатком официално потвърждава схемата, за която А1 и други пазарни играчи сигнализираха още в края на миналата година, посочват от A1 в днешната си позиция. "Тогава предупредихме публично, че Виваком ще се опита да погълне Булсатком от настоящия му собственик, който го е купил със заем от United Group.", допълват от телекома. В подкрепа на това твърдение от телекома прилагат и схема, озаглавена "Сделката за Булсатком: Пътят на парите", в която посочват, че United Group "участва с подставено лице в търга за Булсатком през август, 2022 година", като малко след това, през септември "United Group отпуска 126 млн. евро кредит, равен на сумата за придобиването на Булсатком, а гаранция за заема е самият Булсатком".  В графиката се припомня още, че жалби срещу планираното придобиване са били подадени към КЗК и ЕК през декември 2022 г., а през юли тази година "пазарът алармира за прикрита схема", но Vivacom отхвърля твърденията.

Ето какво още гласи позицията на A1:

"Ако сделката бъде одобрена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), ще се създаде безпрецедентна концентрация на медийния пазар и на този на телекомуникационни услуги, след като United Group вече е собственик на най-голямата медийна група Нова Броудкастинг Груп. Потенциалното придобиване на един от водещите оператори на платена телевизия ще доведе до господстващо положение с контрол както на безплатното и платено ТВ съдържание, така и на неговото разпространение, което поставя в риск свободния избор на потребителите на доставчик на ТВ, интернет и медийно съдържание.

Изумени сме от начина, по който Виваком прави пореден опит за консолидация на пазара, независимо, че КЗК и съдът неколкократно блокират техни придобивания на телекомуникационни оператори. През 2022 г. собственикът на Виваком (United Group) се опита да купи Булсатком чрез подставено лице, предоставяйки му заем в пълния размер на цената на компанията. Въпреки всички сигнали от пазара и медиите, United Group публично отрече да има такива намерения. От самото начало беше ясно, че United Group използва поредица от трансакции като параван, за да прикрие планираното придобиване на пряк контрол над Булсатком и да избегне проблемите с регулаторното одобрение на сделката. След подадените сигнали КЗК започна проверка, която още няма резултати. Анонсът за потенциална сделка на United Group e зле прикрит опит да се потули пропуска им да нотифицират КЗК още през 2022 г. и така да избегнат потенциални глоби от Комисията в огромен размер.

За съжаление нерешителното поведение на българските институции прераства в реална заплаха за пазарните правила за лоялна конкуренция. Ако обявената сделка за Булсатком бъде одобрена, Виваком ще получи доминираща позиция на пазара на ТВ (60%) и интернет (40%) услуги чрез серия от съмнителни бизнес операции, което ще ощети крайните потребители и пазарната конкуренция.

Апелираме за незабавна и адекватна намеса на регулатора, която да даде ясен сигнал към инвеститорите и пазара, че правилата важат за всички играчи и се насърчава честната конкуренция.", казват от А1 и подчертават, че ще обжалват и ще продължат да сезират съответните български и европейски институции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ