GE Vernova работи с правителството на САЩ за увеличаване на запасите от елемента итрий

GE Vernova работи с правителството на САЩ за увеличаване на запасите от елемента итрий

Производителят на газови турбини GE Vernova работи с правителството на САЩ за увеличаване на запасите от редкоземния елемент итрий, заяви изпълнителният директор Скот Стразик във вторник, тъй като ограниченията за износ на този ключов редкоземен елемент от страна на Китай създават недостиг в енергетиката, аерокосмическата индустрия и производството на полупроводници, съобщава Ройтерс.

GE Vernova – един от трите основни производители на газови турбини в света – разполага със запаси от итрий, които ще стигнат до края на 2025 г. и в началото на следващата година, каза Стразик, без да уточнява колко дълго ще продължат доставките през следващата година.

Изделията на GE Vernova са ключови за електроцентралите, авиокосмическата индустрия, военни и морски системи, възобновяеми хибридни системи и пр.

Компанията инвестира и в алтернативи за замяна на определени редкоземни елементи, използвани в производството, ако това стане необходимо, въпреки че в някои случаи има компромиси по отношение на цена или производителност.

„Фокусирани сме върху това всеки ден“, каза Стразик в отговор на въпрос за недостига на итрий във вторник. „В добро положение сме за обозримото бъдеще, тъй като имаме всичко необходимо за тази и следващата година. Но ще продължим да се възползваме от всяка възможност да увеличим запасите“, добави той.

Китай – основният източник на елемента, използван в специални сплави за двигатели, както и в покрития за защита от високи температури като тези в газовите турбини – ограничи износа на итрий заедно с още шест редкоземни елемента през април в отговор на американските мита.

Въпреки че Вашингтон и Пекин впоследствие се споразумяха за нов режим за ускоряване на износа на редкоземни елементи, потребителите на итрий – от аерокосмическата индустрия до производителите на полупроводници – се оплакват от сериозен недостиг, а цените извън Китай са се повишили с 4400% между януари и ноември тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Борисов: Ще бъдем консолидирни тези дни, не на инат, а за да влезем в еврозоната
Парадоксът на успеха – защо постигането на вашите целите няма да ви направи щастливи
За пореден път: Десетки хиляди на протест срещу правителството
Тръмп пред Politico: Ситуацията в Европа е тежка и заплашва бъдещето на континента
Зеленски: Готови сме за прекратяване на огъня срещу енергийни обекти, ако Русия се съгласи на това
Затвор ол инклузив: Турция строи огромна съдебна зала за едновременни процеси срещу стотици обвиняеми
Приключиха дебатите по вота на недоверие, гласуването - в четвъртък, 13:30 ч.
Албанският „Крал на бягствата“ се измъкна за четвърти път от италиански затвор