Изолирани от голяма част от света, руските милиардери харчат повече у дома

Изолирани от голяма част от света, руските милиардери харчат повече у дома

Група топ руски магнати прибира дивиденти за милиарди долари, получавайки изплащания от компаниите си дори на фона на мащабните западни санкции заради войната в Украйна, пише Блумбърг.

Петима милиардери в петролната, никеловата и торовата промишленост са най-големите печеливши от дивиденти в страната, получавайки около 10 милиарда долара от своите компании от началото на 2022 г. насам, според индекса на милиардерите на Блумбърг. Тези резултати контрастират силно с реалността за много руски компании, които отложиха или отмениха изплащането на дивиденти в резултат на санкциите, произтичащи от решението на президента Владимир Путин да нахлуе в Украйна.

Дори тези магнати обаче не са незасегнати от санкциите, тъй като възможностите им за харчене на тези средства са по-ограничени от всякога. Тяхната изолация от останалия свят стимулира инвестиции в местни фирми, за които милиардерите не са се замисляли преди, и показва как руският елит се приспособява към следвоенната реалност.

„Западните санкции по същество затвориха вратите за руските милиардери и ги тласнаха още повече в ръцете на Кремъл. Това, разбира се, увеличава контрола на Русия върху тяхното богатство и подкрепя призивите на Путин към елитите да инвестират в Русия и да върнат парите у дома“, каза Лиана Семчук, анализатор в британската консултантска фирма Sibylline.

Вагит Алекперов, съоснователят на Lukoil- вторият по големина производител на петрол в страната, наддава за контролен пакет от няколко милиарда долара в Yandex, водещата търсачка в Русия, твърдят запознати източници. Това е първата голяма инвестиция на магната извън петролния сектор.

Друг пример е милиардерът Владимир Потанин, най-богатият човек в Русия и най-големият акционер в минния гигант Norilsk Nickel. Магнатът се насочи към финансите, купувайки 35% дял в TCS Group Holding Plc, по-известна като Tinkoff Bank, една от водещите финтех компании в Русия. Той също така закупи Rosbank PJSC от Societe Generale SA чрез своята холдингова компания Interros и е един от кандидатите за Yandex заедно с Алекперов.

За енергийни милиардери като Алекперов, Леонид Михелсон и Генадий Тимченко големите изплащания на видиденти бяха стимулирани от скока в цените на енергията от руската инвазия в Украйна. Novatek, най-големият производител на втечнен природен газ в страната, даде на акционерите си най-високите дивиденти в своята история, докато Lukoil PJSC препоръча второто по големина изплащане.

Производителят на торове Phosagro PJSC на милиардера Андрей Гуриев също регистрира най-голямата си печалба миналата година, тъй като по-ограничена логистика за руските производители причини дефицити на някои пазари, което доведе до повишаване на цените.

Потанин и Гуриев са санкционирани от Обединеното кралство и САЩ, докато Тимченко е под санкциите на ЕС, САЩ и Обединеното кралство. Алекперов и Михелсон са набелязани от Обединеното кралство.

Разбира се, тъй като войната в Украйна продължава втора година, руското правителство се стреми да изтръгне повече пари от големите фирми, което може да повлияе на бъдещите плащания на дивиденти. Бордът на Norilsk Nickel през април също препоръча да се пропуснат окончателните дивиденти за 2022 г., позовавайки се на повишени геополитически рискове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ