Ключови сектори на Югоизточна Азия стават предпочитана цел на кибершпионите от цял свят

Ключови сектори на Югоизточна Азия стават предпочитана цел на кибершпионите от цял свят

Филипините и Виетнам с по 85% са начело в класацията на страните в региона на Югоизточна Азия по брой хакерски атаки.  В челната петица са още Тайланд (70%), Малайзия (70%) и Индонезия (60%), сочи анализ на  Positive Technologie.

Анализът показа, че 20 разследвани хакерски групи се интересуват от атаки срещу правителствени агенции в Югоизточна Азия. Повече от половината групи (60%) са насочени към телекомуникационни компании, а всяка втора група (50%) атакува организации във военно-промишления комплекс. Освен това 45% от групите атакуват предприятия в областта на науката и образованието, 40% - индустрията и 35% - финансите.

Целта на хакерските групи, които активно атакуват държавните агенции и военно-промишления комплекс, е кибершпионажът. Както се отбелязва в изследването, това се дължи на съперничеството между Китай и САЩ за влияние в региона.

Телекомуникационните компании се превръщат в обект на силен интерес от страна на киберпрестъпниците поради широкото използване на 5G технологията в региона. Бързото приемане на тази технология може да доведе до увеличаване на броя на кибератаките срещу тази индустрия. Според Positive Technologies, три четвърти от хакерските групи започват кибератаки с фишинг имейли, а половината от тях използват уязвимости в публични системи, като сървъри на Microsoft Exchange. Фишинг кампаниите често се организират около важни събития в региона, включително срещи на върха на АСЕАН. Редица хакерски групи (30%) използват метода „поливна дупка“, като поставят скриптове на уебсайтове, които тихо изтегля зловреден софтуер към компютрите на посетителите.

След успешното проникване в мрежата, нападателите започват да я изследват. Според проучването 80% от хакерските групи се стремят да идентифицират потребителите на компрометирани възли, за да получат допълнителни ползи или да напреднат по-нататък в инфраструктурата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ