На фокус в следващите седем дни: Ще има ли нови изненади, свързани с митата на Тръмп?

На фокус в следващите седем дни: Ще има ли нови изненади, свързани с митата на Тръмп?

Бързо променящите се решения на президента на САЩ Доналд Тръмп за търговските мита засилиха нестабилността на пазара и несигурността на инвеститорите, с малка почивка в следващите дни. Има потенциал за нови изненади от страна на Тръмп по отношение на всичко - от налози до геополитика, наред с обичайните събития като данните за инфлацията в САЩ

Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни.

Ще има ли нов обрат за митата?

Пазарите бяха въодушевени от решението на Тръмп да отложи с един месец митата върху вноса за Мексико и Канада часове преди те да влязат в сила. Но инвеститорите не са сигурни дали неговите коментари за митата имат за цел да извлекат някакви отстъпки от тези страни или да подействат за задълбочаване на глобалните съперничества и засилване на икономическите атаки срещу САЩ.

Главният икономист на Columbia Threadneedle за EMEA (Европа, Близкият изток и Африка) Стивън Бел каза, че предоговарянето на някои мита от страна на Тръмп може да не му попречат да ги използва отново като заплаха. Бел предупреждава за възможна търговска война, която може да разруши установения световен ред.

По-дълбоките глобални съперничества биха могли също да засилят усилията на Китай, Бразилия, Русия и Иран да отслабят зависимостта на нововъзникващите нации от американската валута за търговия, което според някои икономисти представлява нарастващо предизвикателство за хегемонията на долара.

Потребителски цени

Пускането на ключов измерител на месечните потребителски цени в САЩ ще тества нервите на инвеститорите, след като митата на Тръмп предизвикаха предупреждения от служители на Фед за риск от повишаване на инфлацията.

Индексът на потребителските цени за януари, който ще бъде публикуван на 12 февруари, се очаква да покаже 0,3% месечно увеличение, сочи проучване на Ройтерс.

Докладът от миналия месец показа, че основният индекс на потребителските цени, който изключва променливите хранителни и енергийни компоненти, е умерен, след като почти не помръдва в продължение на четири поредни месеца, насърчавайки инвеститорите.

Но перспективите за паричната политика остават несигурни, след като Фед спря разхлабването миналия месец и натиска от митата от Тръмп започна да се отразява на пазара.

Сблъсък

Вторият кръг от китайско-американската търговска война току-що започна и инвеститорите се подготвят за продължителна битка между двете най-големи икономики в света.

Фокусът в краткосрочен план остава върху това дали дългоочакваният разговор между Тръмп и китайския президент Си Дзинпин наистина ще се случи и дали президентът на САЩ може да даде някакво отлагане на митата срещу Китай, както направи с Мексико и Канада.

Освен това, Китай вече има достатъчно проблеми.

Чакането на по-нататъшни мерки за стимулиране на икономиакта от страна на Пекин се оказва безполезно и пътят към възстановяването изглежда дълъг и труден, което означава, че повече инвеститори избягват пазар, който някога е бил задължителен в техните портфейли.

И данните за китайските потребителски цени в неделя вероятно ще подчертаят причините за запазване на мечите залози за Китай засега.

Европа набира скорост

Europe Inc изглежда е в идеална позиции –  евтини оценки на акциите, ръст на приходите и възходящ импулс. Инвеститорите се стичат.

Подхранван от печалбите във Франкфурт, Лондон, Милано и Париж, общоевропейският индекс STOXX 600 отбеляза най-доброто си представяне от 2015 г. спрямо Уолстрийт през първите шест седмици на 2025 г.

Въпреки това остава въпросът дали ралито ще продължи, или всичко това е един краткотраен феномен.

Има няколко потенциални катализатора за по-краткосрочни печалби. Митата носят неяснота, но ако звездите се наредят, Германия може да разхлаби фискалната политика и напрежението в Украйна може да отслабне.

Ден за избори

Изборите в Еквадор рядко са скучни, но вотът в неделя обещава да бъде особено важен.

Основният съперник на президента Даниел Нобоа е Луиза Гонзалес, която той победи на предсрочните избори през 2023 г. Адвокатката се бори да бъде първата жена президент на Еквадор.

Проучванията на общественото мнение показват, че наследникът на банановия бизнес Нобоа може да спечели категорично, въпреки че мнозина смятат, че ще е необходим втори тур на гласуване през април.

Ключовият проблем остава справянето с жестоките наркобанди в страната и избягването на нова дългова криза след тежката суша миналата година, която причини масови прекъсвания на тока.

Нобоа е предпочитаният от пазара „кандидат за непрекъснатост“, но ситуацията е сложна. Той имаше много публичен спор със своя вицепрезидент Вероника Абад за това кого е оставил да управлява по време на неплатения си отпуск за кампанията. Той също така надмина Тръмп, като наложи 27% мита на вноса от Мексико.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ