Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Украинският бизнес е оптимистичен въпреки несигурността
Производството в Украйна ще бъде възстановено след месец-два, въпреки влошените показатели за ефективност и тоталното спиране на някои производства през март и април тази година. Това сочат резултатите от първото месечно проучване на бизнес нагласите, проведено през май от Института за икономически изследвания и политически консултации. Те са огласени от Оксана Кузякив, директор на организацията, във 4Liberty. Според нея изчерпателната информация за бизнес нагласите е важна за икономическата политика по време на пълномащабната руска инвазия в Украйна, която доведе до завземането на украински територии, терор срещу цивилни и унищожаване на промишлени съоръжения и инфраструктура в страната.
Анкетата на Института за икономически изследвания и политически консултации е проведено от 28 април до 7 май 2022 г. Допитването има за цел да проучи нагласите на украинския бизнес и да оцени ситуацията през април спрямо март 2022 г., като я сравни с предвоенния период до 24 февруари 2022 г.
Бизнесът пострада от войната
Украинският бизнес понесе значителни щети, сочат резултатите от първото проучване след началото на войната. Една от всеки три анкетирани компании отчита намаление на производството повече от два пъти в сравнение с предвоенния период, а 10% са прекратили изцяло дейността си.
Негативните тенденции продължават поне два месеца, като през април ситуацията се влошава спрямо март. Предприятията свиват производството и заетостта. Делът на компаниите, в които производството е намаляло през април спрямо март 2022 г., е повече от шест пъти по-голям (70,5%) спрямо онези, в които то се е увеличило (11,8%).
Ситуацията при заетостта е подобна, като фирмите, отчели намаление на заетостта, са 57,8% от анкетираните. Едва 1,9% от тях съобщават за ръст на заетостта . Резултатите са сигнал, че предприятията са по-консервативни в поведението си и свиването на производството се отразява на заетостта.
Несигурност в нагласите
Друг критичен индикатор за въздействието на войната върху икономическата ситуация в Украйна е несигурността. Около половината от анкетираните не са предвидили промени във финансово-икономическата ситуация (45,0%) и цялостната икономическа обстановка в страната (47,7%).
Респондентите, които не са успели да се подготвят за промяната на първичните производствени и финансови показатели в следващите 1-2 месеца, варират в зависимост от индикатора от 14,7% (брой заети) до 27,8% (вземания). Налице е също така висока степен на несигурност по отношение на задълженията и запасите от готова продукция.
Рискът е по-голям за малките фирми
Малките предприятия, които не са успели да предвидят промените в общата икономическа ситуация в страната през следващите шест месеца, са 59,3% от запитаните, а при големите - 50,7 на сто.
Несигурността във финансово-икономическата ситуация до голяма степен зависи от размера на фирмата. При микропредприятията 56,2% не са могли да прогнозират промяна на този показател за шест месеца, малките – 58,2%, сред средните – 48,0%, а сред големите – 42,9 процента.
Оптимистични нагласи
Очакванията за следващите 6 месеца са положителни, въпреки високото ниво на несигурност. Делът на “оптимистите” (40%) преобладава над “песимистите” (30,6%), като Индексът на очакваното финансово-икономическо състояние е 0,07. Положителни са и прогнозите за следващите шест месеца за финансово-икономическото състояние на предприятията – делът на „оптимистите” (38,7%) надвишава дела на песимистите (35,9%).
Краткосрочните очаквания също са оптимистични . Предприятията, които планират ръст на производството (32,2%), надвишава тези, които очакват свиване (17,9%). В резултат на това стойността на Индекса на очакваните промени в производството е положителна - 0,12.
Очакванията за заетостта са по-умерени (индексът на очакваните промени е 0,01), но след предходния спад те дават надежда за бъдещо възстановяване. Повечето анкетирани не планират да променят работата си (69,9%). Делът на очакващите растеж (15,9%) е малко по-висок от тези, които очакват свиване на заетостта (14,1%).
Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.