Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|За надценки над 100% на стоки алармират от АИКБ и асоциацията на млекопреработвателите
![За надценки над 100% на стоки алармират от АИКБ и асоциацията на млекопреработвателите](/media/271/shutterstock_418522381-1-~1.l.webp)
За надценки до и над 100% на крайните продажни цени при различни продукти алармираха в обща позиция от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Националната асоциация на млекопреработвателите. Двете организации настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители.
„Нашите проучвания показват, че през последната една година се установяват сериозни, обезпокоителни и изключително неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, особено в категорията на млечните продукти, където надценката при крайните продажни цени достига до 100% и над 100%. Това в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи за дейността“, се казва в позицията.
"В резултат на тези практики българските потребители са принудени да плащат неоправдано високи цени за основни стоки и парадоксално - в България цените на основни хранителни продукти са по-високи отколкото в Австрия и Германия, където стандартът на живот е несравнимо по-висок", посочват двете организации.
Те настояват за незабавни действия и мерки в защита на принципите на свободния пазар, свободната конкуренция и интересите както на българските производители и преработватели, така и на крайните потребители. Според тях, сред възможните действия са задълбочени и внезапни проверки по цялата верига на доставки – от производител до краен клиент от страна на държавните институции като Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и др. Целта на проверките трябва да бъде събирането и публикуването на информация от полза за потребителите. Такава прозрачност, според АИКБ и НАМ ще позволи на потребителите и регулаторните органи „да идентифицират неоправдани увеличения и спекулативни практики“.
Законодателната рамка в голяма степен дава достатъчна възможност за елиминиране на потенциални вратички и гаранция, че правилата не могат да бъдат заобиколени чрез сложни корпоративни структури или трансферно ценообразуване при сделки между свързани лица. Тези мерки, в комбинация със засилено междуинституционално сътрудничество, ще активизират механизма за регулация и контрол, който да възстанови баланса на пазара и да защити интересите на българските производители и потребители, се посочва още в позицията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.