Западните съюзници се притесняват, че Тръмп може да наруши европейските санкции за Русия

Западните съюзници се притесняват, че Тръмп  може да наруши европейските санкции за Русия

Зад оградата от бодлива тел, над върховете на заснежените дървета, руски флаг се вее на вятъра над това, което някога е било оживен пропускателен пункт. „Това е последната спирка по пътя за Москва“, каза Раймондс Зукулс, ръководител на митническата служба на Латвия, сочейки към демаркационната линия.

„Преди войната оттук минаваха по 300 камиона на ден, взимайки стоки. Сега, заради санкциите, може би е наполовина.“ И все пак този трафик може скоро да започне отново да тече през ГКПП Терехова, основният пропускателен пункт на Европейския съюз за товари, насочени към руската столица. Просто зависи от Доналд Тръмп. Президентът на Съединените щати е изправен пред кавалкада от решения, които неизбежно ще определят пътя на ЕС по отношение на руските стоки и енергия, пише  POLITICO.
Години наред паралелните санкции на САЩ и достъпът до американска енергия подкрепиха усилията на ЕС да "задуши" паричния поток на Москва от изкопаеми горива. Натискът на САЩ помогна да се провери укриването на санкции. Американските санкции блокираха танкери, продаващи незаконно руски петрол.

А американският газ предостави на Европа надеждна алтернатива, след като Русия затвори крановете в опит да въоръжи енергийните потоци. Всичко това може да се промени през следващите месеци - по различни начини. В класически възел от противоречия, сегашната администрация заплаши "да погребе" Русия с още санкции, като същевременно предложи облекчаване на наказанията в преговорите за войната в Украйна. Това облекчаване, посочиха американски служители, в крайна сметка ще засегне санкциите на ЕС. Тръмп също така казва, че иска да продава на Европа повече газ - стъпка, която според ЕС ще му помогне напълно да се откаже от руската енергия - но тези преговори се развиват бавно.

Ситуацията остави Европа, отново, на прищявката на Тръмп.

„Подкрепата на САЩ е жизненоважна, защото американските санкции са най-мощните“, каза Мария Шагина, експерт по санкциите в Международния институт за стратегически изследвания. „Без лидерство от Вашингтон това поставя Европа в трудна ситуация – сега има голяма загриженост, че санкциите на САЩ ще бъдат отменени, а европейските няма да бъдат засилени.“

Тази реалност подтикна Латвия – антируски "ястреб" с пресни спомени за съветското потисничество – да излага своите аргументи директно и многократно пред екипа на Тръмп. Латвийският външен министър Байба Браже направи няколко скорошни посещения във Вашингтон, където подчерта, че САЩ и ЕС трябва да работят заедно по отношение на Русия.

Съединените щати са стратегически партньор и съюзник на Латвия и на целия ЕС“, каза Браже в интервю, подчертавайки необходимостта да бъдем партньори в лицето на конфликт, а не съперници.

Естонският външен министър Маргус Цахкна каза, че е „доста убеден, че имаме възможност да наложим много по-тежки санкции, защото е очевидно, че САЩ също ще направят това, ако Путин няма да промени целта“.

И все пак Тръмп може да промени подхода си във всеки момент, като предложи облекчаване на санкциите в двустранните си преговори с Русия. Ако това се случи, ЕС ще загуби критичен лост в усилията си да овладее унгарците. Като се има предвид, че блокът изисква единодушие за налагане или подновяване на санкции, това може да се превърне в проблем.

„Теоретично те биха могли да направят повече, но тепърва ще виждам съгласие в целия ЕС“, каза Мария  Шагина, специалист по санкциите.

Евтина енергия

Тръмп има подобно влияние върху руската енергийна политика на ЕС.  Преди той дори да встъпи в длъжност, президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен  предложи закупуване на повече американски втечнен природен газ, за ​​да се заменят нарастващите покупки на руски газ от блока.

„Защо не го заменим с американски LNG, който е по-евтин за нас и намалява цените на енергията ни?“ – попита тя през ноември.

Когато ЕС прие февруарските си военновременни санкции срещу Русия, официални лица пропуснаха забраната за руски втечнен природен газ, въпреки нарастващия натиск от страна на столиците. Причината бяха продължаващите разговори с Тръмп: ЕС не искаше да предложи официална забрана на горивото на Москва, докато не сключи газова сделка с окръг Колумбия. Също така е поставена на пауза дългоочакваната „пътна карта“ за прекратяване на руската енергийна зависимост – която според официални лица ще се съсредоточи върху износа на газ от Москва, както и върху петрола и ядрените технологии. Отново нерешените енергийни преговори със САЩ са отчасти виновни.

„Все още продължаваме напред с пътната карта, тя се подготвя, но времето се промени в светлината на последните геополитически развития“, каза високопоставен служител на Комисията пред POLITICO. Решенията на Тръмп както за преговорите за втечнен природен газ, така и за руските санкции ще помогнат за очертаването на енергийния курс на ЕС.

Ако американският лидер влезе изцяло в сделката за втечнен природен газ, това ще помогне да се размрази руската пътна карта на ЕС и може дори да поднови дебата за постепенното спиране на руския втечнен природен газ. Но ако преговорите не доведат до нищо - а изглежда, че досега има малък напредък - това ще направи живота много по-труден за Брюксел и страните от ЕС, които се борят сами.

Латвия не е купувала руски газ от началото на 2024 г., но все още вижда стойност в по-строгите енергийни облигации на САЩ. Страната е „заинтересована от засилване на енергийното сътрудничество с нашия стратегически партньор, САЩ, включително увеличаване на вноса на втечнен природен газ“, каза латвийският външен министър Браже.

Решенията на Тръмп относно енергийните санкции ще бъдат също толкова въздействащи. Администрацията на Байдън в оставка наложи тежки санкции на руската енергийна индустрия, включително сенчестия руски флот – остарели танкери, които незаконно продават петрола на Москва по целия свят. Тези ограничения оставиха танкери блокирани край бреговете на страни като Китай, а пристанищата се страхуваха от наказание за правене на бизнес с тях. Тръмп може да затегне гайките на руския флот в сянка. А Цахкна, естонският външен министър, твърди, че подобни мерки могат да бъдат част от всяко трансатлантическо споразумение. Тръмп обаче също може лесно да си тръгне. И без американски санкции за тези плавателни съдове, Европа ще се бори да ги контролира сама.

Европа също така не можеше да наложи ограничението от 60 долара за барел на западните съюзници за руския петрол с подкрепата на САЩ, особено като се има предвид, че схемата вече се проваля. „Последният пакет от санкции на САЩ беше значителен, но това не е последният удар върху руската икономика“, каза Шагина. „Тръмп е прав за едно нещо: освен ако цената на петрола не падне под 40 долара за барел, икономиката ще остане устойчива – проблемът е, че имам силни съмнения, че Тръмп е заинтересован от сериозен икономически натиск върху Русия.

Няма „връщане към обичайния бизнес“

Продължаващите преговори на Тръмп за прекратяване на огъня с Русия ще бъдат определящ фактор.  Някои европейци вече гледат да се върнат към руската енергия, ако има мирно споразумение с посредничеството на Тръмп, като страни като Унгария и Словакия възнамеряват да купуват газ от тръбопровода на Москва вместо малко по-скъп втечнен природен газ.

Тъй като Вашингтон заплашва да остави Европа настрана в дискусиите, дипломати от редица страни твърдят, че политиката на силни санкции е единственият начин да се гарантира, че блокът може да получи думата в преговорите.

„Ще бъдем поканени, когато ни бъде казано да вдигнем санкциите. Санкциите са нашият лост сами по себе си“, каза един дипломат от ЕС, който е участвал в деликатните разговори, но не е имал разрешение да коментира публично.

Но няма консенсус в ЕС кога може да смекчи санкциите, независимо какво предлага Тръмп на руснаците. Сега съседите на Русия казват, че е време да се прокарат червени линии.

„Санкциите могат да бъдат облекчени или отменени само ако Русия е в състояние да се поправи и плати за щетите, които е причинила в Украйна“, каза латвийският специален пратеник за санкциите Арис Вигантс.

Дори тогава, предупреди Вигантс, ЕС не може просто да се върне към предвоенното си съществуване.

„Всички трябва да разберат, че връщането към обичайния бизнес с Русия е невъзможно“, каза Вигантс, „дори ако бъде постигнато някакво мирно споразумение“.

Някои европейски държави вече обикалят фургоните, за да се опитат да гарантират, че Русия никога повече няма да засили властта си над континента.

„Руската енергия е отровна – идва с политическа манипулация и изнудване“, каза литовският външен министър Кестутис Будрис пред POLITICO. „Приходите от продажбите му отиват директно за финансиране на бруталностите на Русия в Украйна, но също и за различни кампании за саботаж и дезинформация в нашите страни.“

„Вярвам, че Европа си е научила уроците и няма да се върне в капана на зависимостта от руските енергийни ресурси."

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ