Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът на минните компании също може да бъде зелен
Добив на природни ресурси ще продължава да има, независимо от прогнозите, че сегашните запаси са на изчерпване. Всичко, което ни заобикаля или е добито от земята или отгледано в земята. Силен привърженик съм на рекицклирането на отпадъци, но държа да посоча, че това не решава проблема. Дори да рециклираме 100% това, което имаме в момента, дори да интезифицираме рекиклирането 2,3, 5 пъти, то няма да осигури ресурса, необходим на човечеството да поддържа стандарта си на живот. Затова добив на полезни изкопаеми ще продължава да има - в момента на сушата, а в бъдеще - от моретата, под моретата и океаните, на много по-големи дълбочини. Така че, минен бизнес ще има и ще продължи да има, докато съществува човечеството, ако искаме да живеем в съвременно общество. И тук възниква дилемата може ли минния бизнес да бъде зелен? Какво означава това?
Така започна презентацията си Николай Христов, изпълнителен директор на минна компания "Дънди Прешъс", който участва в третия панел на провелия се в края на миналия месец четвърти поред зелен форум на сп. "Мениджър" и Globul. Оказва се, че минен добив и екология не са несъвместими понятия, стана ясно от фактите и примерите, представени от изпълнителния директор на "Дънди Прешъс".
"В нашето предприятие са инвестирани над 600 млн. лв., не само в ефективност и увеличаване на производството, а и в природосъобразни дейности в няколко категории. Както знаете, рудата представлява минерализация в земната кора, откъдето съответните минерали трябва да бъдат извлечени. Тази дейност включва подход до находищата и изземване. При тези процеси се отварят едни кухини, които впоследствие се обрушават, пропадат и накрая на повърхността се получава един огромен кратер. Така е при стандартния метод за добив на полезни изкопаеми. Такава беше технологията на добив в рудник "Челопеч" до 2005 г. Първото нещо, което направихме бе да я сменим с т.нар. технология с камерно изземване с последващо запълване. При този процес връщаме обратно в земните недра отпадъка от скална земна маса, получен при извличането на добиваните минерали. Така се елиминират лунните пейзажи от кратери на мястото на рудодобив и в същото време се намалява количеството на отпадъка, складиран на повърхността. А при минното дело той е в огромни количества, от порядъка на десетки и стотици милиони тонове кубични метри земна маса. Само със смяната на технологията за добив, намалихме с 50% количеството на отпадъка, складиран на повърхността и елиминирахме изцяло възможността за пропадания на земната повръхност.
С инвестиция, която направихме, намалихме с 30% емисията на парникови газове, а по отношение на използваните в дейността ни горива съкратихме въглеродния си отпечатък с 50%. Въведохме по-ефективна технология, с която намалихме използването на електроенергия с 25%. С около 65% намалихме и използването на свежа вода. С въвеждането на технологията за трошене на рудата под земята, елиминирахме и емисиите на прах в атмосферата. С всички нововъведения предприятието вече не въздейства по никакъв начин и на околните реки, което е изключително важно, тъй като преди е зауствало над половин милион кубически метра вода в произвоството си.
Рудник Челопеч е почти на 60 г. До 2004 г. е бил експлоатиран, без да е залесено в района нито едно дърво, без да е рекултивиран нито един метър земя. Оттогава сме рекултивирали над 200 декара терени и сме засадили над 150 хил. дръвчета около Челопеч. Така че, лунният пейзаж, който заварихме при придобиването на предприятието през 2004 г. сега вече е прекрасен зелен парк. Казвам всичко това като пример, че е възможно минните компании да работят природосъобразно. Важно е обществото да повярва в това и да изисква подобни инвестиции и резултати от всички останали минни оператори и компании, както и да изисква от министерствата съставяне на политики така че те да мотивират компаниите да постигат такива резултати."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.