България е 55-а по конкурентоспособност сред 61 страни

България е 55-а по конкурентоспособност сред 61 страни

България заема 55-о място от 61 икономики според данните в Годишника на световната конкурентоспособност 2015 на Института за развитие на управлението в Швейцария. Страната се е изкачила нагоре с 1 място в сравнение с миналата година.

Профилът на българската конкурентоспособност показва, че основните показатели не са претърпели съществени промени не само в сравнение с 2015-а, но и с нивата от 2010 г., пише БГНЕС.

България остава сред най-неконкурентоспособните държави, като с по-ниски показатели в Европа са единствено Хърватия и Украйна. Страната остава далеч от най-доброто си постижение – 38-мо място през 2009 г.

Това е признак, че българските правителствени и бизнес лидери все още не съумяват да дефинират и проведат последователни политики, съобразени с националните интереси, нужди и конкурентни предимства на регионите, която да се основава на дългосрочна стратегия за развитие на конкурентоспособността.

Основните предимства на българската икономика остават свързани с ниските цени, което прави страната уязвима на промени в международната конюнктура.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Проф. Ива Христова: Супергрипът вече е в България
Един век преди AI: Борсовият електрически балон, светлото бъдеще и Голямата депресия
Холивудската звезда Джордж Клуни и семейството му получиха френско гражданство
Как лидерите могат да намалят прегарянето на служителите през следващата година
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
На днешната дата, 31 декември. Посрещаме Нова година
Американската певица Бионсе се нареди сред петимата музиканти милиардери
Financial Times за 2025 г.: Скандалът Тръмп – Зеленски е сред събитията, които оформиха световната политика