България в топ 5 на страните от ЕС с най-висок дял на заетост на жените във високите технологии

България в топ 5 на страните от ЕС с най-висок дял на заетост на жените във високите технологии

България е сред петте страни на ЕС, в които се отчита най-висок дял на заетост на жените във високотехнологичното производство (над 50 на сто), сочи анализ на Евростат за високите технологии и женската заетост.

Литва, Естония, България, Полша и Чехия са в първата петица на страни от ЕС, в които жените заемат дял повече от 50 на сто в областта на хай-тека. В Литва делът на жените, заети във високите технологии е 64 на сто, в Полша - 62 на сто, Естония - 61 на сто, в България - 54 на сто.

Най-нисък дял на жени, заети във високотехнологичното производство е регистриран в Холандия (21,6 на сто) и Словакия (24 на сто).

През 2013 г. в страните на ЕС-28 жените са заемали близо 30 на сто от заетостта в производствения процес като цяло, а в областта на високите технологии техният дял възлиза на близо 38 на сто, сочат данните на Евростат, цитирани от БТА. Броят на жените, които през 2013 г. са работили в областта на високите технологии в страните на ЕС е приблизително 43 милиона, отчита европейската статистика.

Според анализи на европейски експерти - на Стария континент се забелязва тревожна тенденция от недостиг на високо квалифицирани кадри, като през 2015 г. се очаква Европа да има необходимост от 700 000 специалисти в областта на хай-тека. Експертите отчитат също, че световното търсене на информационни и комуникационни технологии има пазарна стойност от 2000 млрд. евро, но едва една четвърт от тази стойност се дължи на европейски фирми.

Дамите-висшисти у нас са значително повече от броя на българите с висше образование

По данни на националната статистика у нас значително се е увеличил и броят на дамите, които са завършили висшето си образование за изследваната от Евростат 2013 г. През тази година у нас са се дипломирали над 66 хиляди висшисти, като от тях над 40 хиляди са били жени. Тази цифра бележи и своеобразен пик на завършили висшето си образование жени през последните пет години у нас.

През 2012 г. завършилите висше образование дами у нас са били 38 хиляди от общо 64 хиляди дипломирани висшисти. През 2011 г. са завършили висше образование 39 хиляди дами (от общо 64 хиляди висшисти), през 2010 г. - 36 хиляди жени (от общо 60 хиляди дипломирани) и през 2009 - 35 хиляди дами-висшисти (при 57 хиляди дипломирани).

Най-силно икономически развити са страните, които отделят най-много пари за иновации

Държавите, които демонстрират високи равнища на инвестиции в научна и развойна дейност, демонстрират и силен икономически растеж и увеличаващ се дял на световния пазар на знания и иновации, сочат данни на европейски експерти.

Така например разходите за научна и развойна дейност в процент от БВП в световен мащаб се формират така: Япония - 3,5 на сто, Корея - 3,2 на сто, САЩ - 2,7 на сто, Сингапур - 2,5 на сто, ЕС-28 - около 2 на сто и България - 0,5 на сто.

Според анализа на Евростат, стратегията "Европа 2020" цели да превърне Стария континент в интелигентна, устойчива и просперираща икономика, в която иновациите ще бъдат водещ приоритет. Една от основните цели на стратегията "Европа 2020" е постигането на интелигентен растеж чрез изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации.

Увеличаването на човешките ресурси в областта на високите технологии е от жизнено важно значение за използването на ресурсите и квалификацията на жените в областта на високите технологии, сочи европейската статистика. По нейни данни до 2020 г. в Европа ще има нужда от 16 милиона работни места с изисквания за по-висока квалификация, а търсенето на работници с ниски умения ще спадне с около 12 милиона работни места.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ