България е в нова ситуация

България е в нова ситуация

През последните пет години нашия бизнес израсна толкова, колкото някои европейски компании за петдесет години. Причината е, че фирмите у нас са млади, а пазарът все още няма характеристиките на зряла икономика. Ефектите на кризата направиха условията за бизнес екстеремални. В тази среда за няколко години българските фирми наваксаха това което обикновено се гради с десетилетия. Именно трудностите помогнаха на нашите мениджъри да станат по-адаптивни и конкурентни, а местните предприемачи в момента са по-иновативни и уверени от всякога.

Суровата реалност най-добре калява

Спомнете си 2004-2007 г., когато повечето фирми бяха в състояние на наивен оптимизъм. Цялостното усещане беше, че икономиката е в подем, кредитите са леснодостъпни, а чуждестранните инвестиции са неограничени. Освен това, очакванията бяха, че това ще продължи едва ли не завинаги. Някои видни финансисти изказаха мнение, че задаващата се световна криза не само, че няма да засегне България, но даже ще помогне да увеличим темпа на икономическия си растеж. Реалността доказа обратното. Последва период на отрезвяване и връщане към суровите икономически реалности. Тези, които традиционно са се придържали към тях станаха по-силни, а другите бяха поставени пред дилемата или да преминат през болезнен, но необходим процес на преструктуриране, или да не оцелеят.

Вътрешните резерви спасяват най-добрите

Ръстът на проблемните кредити принуди банките да затегнат значително условията за финансиране, а фондовете за дялови инвестиции и набирането на капитал през фондовата борса останаха непостижими за огромната част от малките и средни предприятия. В такава ситуация компаниите могат да разчитат или на заделените собствени финансови резерви или на положителен финансов резултат от оперативна дейност. Последното се оказа трудно заради спада в търсенето и потреблението, освен ако компанията не преосмисли бизнес модела си и не преструктурира цялата дейност. Най-достъпната възможност за освобождаване на финансов ресурс се оказва търсенето на вътрешни резерви. Такива могат да бъдат съкращаването на някои разходи, по-стриктна оценка на финансовите рискове от инвестиции, по-строги мерки при събирането на просрочени вземания и др.

Калоян Стайков, консултант. Целият текст в „Мениджър” през февруари

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ