Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гръцкото правителство заплашено от списъка „Лагард“
Скандалът по списъка "Лагард" заплашва правителството в Атина. Парламентът трябва да реши дали политици умишлено са прикривали информацията за незаконно изнесени милиони евро в чужбина, съобщи БНР. Опозицията иска разследване и на лидера на ПАСОК, който е коалиционен партньор на премиера Самарас.
Гръцките депутати решават дали да се състави парламентарна комисия за разследване на политици, замесени в скандала по списъка "Лагард".
Опозицията настоява да се търси отговорност и от лидера на социалистите Евангелос Венизелос, както и от бившия премиер Папандреу. Разследването на прокуратурата доказа, че бившият финансов министър Папаконстантину е заличил от списъка имената на свои роднини със сметки в швейцарски банки.
Дилемата е дали наследилият го на поста Венизелос умишлено е прикрил от данъчните органи списъка с имената на 2 хиляди гърци, изнесли милиони в чужбина. Ако лидерът на социалистите бъде разследван по случая, това ще се окаже реална катастрофа за коалиционното правителство в Атина.
В края на миналата година Европейската комисия заяви, че Гърция губи 5% от БВП заради данъчни измами. Според експерти сивата икономика в страната е представлявала над една четвърт от БВП през 2011 г. - най-високото ниво в ЕС. Анализи на ЕК показват, че от 53-те млрд. евро данъци, които се дължат на държавата, 15-20% биха могли да бъдат събрани, ако се приложат мерки за подобряване на прозрачността и обмяната на информация.
ЕС критикува Атина, че не прави достатъчно, за да намали дължимите данъци. Експертна група на съюза заяви, че Гърция е направила само 88 одита на големи данъкоплатци - доста под целевите 300 за 2012 година, както и 467 на „много богати лица", значително по-малко от заложените 1300.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.