Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джулиан Едуардс: Чуждестранните компании търсят зелени офиси в България
"Зеленото строителство и модерните сгради, присъщи на най-развитите градове, привличат инвеститори в България. В Tishman International вече виждаме интерес към тях. Глобални компании oт фармацията, производството и застраховането търсят офис пространство за аутсорсинг в София. Фирмите, пристигащи в региона, идват с определени изисквания за устойчивост."
Такива наблюдения сподели по време на организирания в края на юни от сп. "Мениджър" и GLOBUL екологичен форум Джулиан Едуардс – управляващ директор за Европа на Tishman International.
"Дойдохме в България преди около 10 години с перспективата да променим пазара на недвижими имоти и виждаме, че тази промяна се случва. Видяхме в страната ви важен преход и потенциал за растеж. Решихме, че искаме да разработим бизнес парк, подходящ за сертифициране за качество от най-високо ниво. Така изградихме Sofia Airport Center.
Въпросът днес е какви са ползите за инвеститорите и местните хора от устойчивото строителство. Истината е, че повечето строежи на сгради се извършват с краткосрочна икономическа перспектива. Устойчивото строителство обаче е основано на най-добрите практики в строителството и акцентира върху дългосрочното качество и ефикасност.
Този тип строителство дава площ за услуги, които са енергийно ефективни. В целия му процес – от проектирането, изграждането, операциите и поддръжката до реновирането и дори унищожаването и сриването, се изисква близко сътрудничество сред експертите, отговорни за проекта – проектантите, архитектите, строителите.
Светът се движи към производството на зелени продукти, технологии, автомобили, сгради. България не е изключение в тази тенденция. Щастливи сме да бъдем едни от лидерите в устойчивото развитие. Редица компании установиха операциите си в Sofia Airport Center. Това ни показа, че българският и международен бизнес все по-добре разбира ползите от този тип офиси и логистично пространство.
От много от наемателите ни се изисква от чужбина да се настаняват само в екологични сгради. И, обратно на популярните разбирания, да се настаниш в зелена сграда може да ти струва дори по-евтино. Всяка такава сграда намалява употребата на вода, суровини, енергия.
В дългосрочен план наемателите ни пестят от разходи. Освен по-ниски оперативни разходи, те намаляват и твърдите си отпадъчни материали. Консумираната от тях енергия е между 24 и 40% по-малко. Потреблението на вода – до 40% по-малко. Между 33 и 39% може да се свие обемът на отделяните вредни газове. Този вид сгради са по-здравословно и сигурно място за обитателите си. По-малко се разболяват хората в тях, по-трудоспособни са.
Гледам положително на България и нарастващата роля на зеленото строителство, като част от целия строителен сектор в нея."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.