ЕБВР пуска помощ през ОББ за съживяване на предприятията

ЕБВР пуска помощ през ОББ за съживяване на предприятията

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отпуска на Обединена българска банка, Банка Румъняска и Войводжанска банка общо 350 млн. евро. Трите банки, съответно в България, Румъния и Сърбия са дъщерни на Националната Банка на Гърция (NBG).

150 млн. евро от отпуснатите средства ще получи българската ОББ. Банка Румъняска ще получи 100 млн. евро и Войводжанска банка - също 100 млн.

Финансовата помощ ще подпомогне реалния сектор в региона, за да бъде постигнато по-бързо икономическо възстановяване. Средствата ще бъдат използвани за кредитирането на предприятия в трите страни.

Банките получават средносрочни средства от ЕБВР в подкрепа на тяхната структура на финансиране, за диверсифициране и удължаване на срочността на техните пасиви и увеличаване на кредитирането към икономиката.

Пакетът от кредити, всеки от които ще бъде предоставен в два равни по размер транша, е част от съвместния план за действие на международните финансови институции и следва други подобни линии, предоставени през последните 18 месеца на дъщерни дружества на големи западно-европейски стратегически банкови групи, които оперират в региона.

Съгласно този съвместен план, който беше приет през февруари 2009 г., ЕБВР, Световната банка и Европейската инвестиционна банка се ангажираха да предоставят посредством банковия сектор 24.5 милиарда евро в рамките на две години за подпомагане на икономиките на страните от Източна Европа .

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Турски криптоизмамник, осъден на над 11 000 години затвор, е открит мъртъв в килията си тази сутрин
Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
Тръмп заплаши Нигерия с военна намеса заради убийства на християни
Зеленски с пакет от мерки за подпомагане на украинците през зимата
Методът 1-2-48 за борба с бърнаута
Радев: България и Египет са отворили нова глава в отношенията си
Китайският президент Си Дзинпин предлага създаване на глобален орган за регулиране на изкуствения интелект
Военният министър на САЩ пристига във Виетнам за преговори за военни доставки