Загуби в милиарди за европейските автопроизводители прогнозира Moody's

Загуби в милиарди за европейските автопроизводители прогнозира Moody's

Около 5 млрд. евро ще са загубите на големите автомобилни производители в Европа, включително Fiat SpA и PSA Peugeot Citroen SA за тази година, прогнозира Moody's Investors Service. Причината за невиждания спад са търсенето и потреблението, които на практика са на най-ниското си ниво за последните две десетилетия, обясняват анализаторите.  По техни оценки за Ford Motor и General Motors 2013 ще е втора поред година, в която компаниите ще отчетат големи оперативни загуби.

 Очаква се търсенето на автомобили в Западна Европа да се свие с 5% до 12,48 млн. броя общо, което ще е спад за шеста поредна година.

 Производителите са принудени да се борят не само с все по-нарастващото количество свободен капацитет, но и да водят ценова война за клиенти, отбелязват експертите.  Според тях, Fiat и Renault повече няма да могат да разчитат на развиващите се пазари като Бразилия и Русия, тъй като и там търсенето започва да намалява.

Германският производител Volkswagen, както и други компании в премиум сегмента също ще почувстват осезаемо сложната ситуация на европейския пазар, но позициите им на други пазари, като китайския например, ще им позволи да останат стабилни.

Заради силния ръст на търсенето в Китай през първото полугодие, Moody’s повиши прогнозата си ръст на продажбите на автомобили в световен мащаб до 3,2% през тази година и до 4,8% за следващата. Търсенето на автомобили в Китай си остава двигателят на световния ръст на продажбата на автомобили, коментират анализаторите от Moody's. Те очакват продажбите в страната да нараснат с 10% през тази година с общ обем около 21,02 млн. Прогнозите за САЩ са ръст на продажбите с 8,7% до 15,75 млн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Daily Mail: Дядото на новия шеф на британското раузнаване MI6 е сътрудничил с нацистите
Червени флагове, за които да внимавате, когато сте на интервю за работа