Испания ще получи помощ от 39,5 млрд евро

Икономика

39,5 млрд евро ще получат испанските банки, решиха финансовите министри от еврозоната вчера вечерта. Решението сложи край на няколкомесечните пререкания около мерките, които трябва да поставят началото на края на кризата, която заплашва да хвърли страната в икономическата бездна, пише Си Ен Ен.

Одобрението на помощта не е изненада, тъй като още през юни финансовите министри заявиха, че са готови да предоставят до 100 млрд евро на Испания, чиито банки пострадаха от колапса на имотния балон в страната.

Въпреки това някои икономисти отбелязаха, че реалната сума, необходима, за да бъде извлечена Испания от рецесията, е два или три пъти по-голяма от одобрената.

Първият транш от помощта ще бъде преведен още в средата на следващата седмица, обяви председателят на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Той подчерта, че Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд ще съсредоточат усилия и върху решаването на проблема с кипърската криза. Дискусиите по въпроса ще продължат на 13 декември, когато ще бъде окончателно одобрен и последният паричен транш в помощ на Гърция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 март. Честита Баба Марта! Имен ден празнуват Марта, Мартина, Мартин
Времето: Очаква ни топъл и слънчев ден
Иран потвърди смъртта на аятолах Али Хаменей
Десетки полети в Близкия изток бяха отменени, а пътниците останаха блокирани
Неизвестно за известните: Изобретател на пароструйката прави фурор със статуята на Христос в Рио и пл. „Св. Петър“ в Рим
МВнР отправи предупреждение към българските граждани в региона на Близкия Изток
Иранският министър на отбраната и командващият революционните гвардейци са били убити
Андрей Гюров: Няма директна военна опасност за България