Китайски демонстранти щурмуваха японски фирми

Китайски демонстранти щурмуваха японски фирми

Японският производител на електроника Panasonic е прекратил някои от дейностите си в Китай, след като протестиращи нападнаха две от неговите фабрики. От компанията заявиха, че фабриките й в Кингдао ще останат затворени до 18 септември.

Според съобщения в медиите, Canon също спира операциите в три от своите китайски фабрики заради нападения. Атаките са част от по-широки протести, които се разпространиха в Китай срещу Япония и засегнаха и други фирми, включително и тези на „Тойота”.

Те започнаха, след като Япония заяви, че е договорена сделка за закупуването на верига от спорните острови в Източнокитайско море от частен японски собственик. Китай поддържа суверенитета си над островите, които са искани също от Тайван.

Говорител на Panasonic казва пред BBC, че фирмата ще продължи да следи ситуацията през следващите два дни. Спорните острови, известни като Диаою в Китай и Сенкаку в Япония са необитаеми, но богати на ресурси. Те са спорен въпрос между двете страни и бяха в центъра на голям дипломатически скандал през 2010 г. Спорът пламна отново през уикенда, след като Токио заяви, че се е съгласил да ги закупи, което изведе хиляди протестиращи по улиците в различни части на Китай.

Анализатори смятат, че спорът започва да влияе на японските фирми, опериращи в Китай. "Ние определено виждаме, че японските компании са пряко засегнати от протестите", каза Шон Рейн от China Market Research Group. Той предупреждава, че подобни действия могат да окажат влияние върху икономическия растеж на Китай, а също и върху цялостните търговски връзки между двете най-големи икономики в Азия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ