Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лари Пейдж за бъдещите проекти в Google
Изпълнителният директор на Google Лари Пейдж даде обширно интервю по време на конференцията за технологии, забавление и дизайн TED във Ванкувър. В него той разказа за някои от най-любопитните футуристични проекти на технологичния гигант, който управлява, за отношението си към американската държавна програма за следене и подслушване и за бъдещето на роботиката в Google.
Той изтъкна, че анонимните медицински досиета според него трябва да бъдат открити за изследователите. Това може да снабди учените с изключително ценна здравна информация и "да спаси 100 000 живота", смята той. Здравните данни са тема, която Пейдж приема лично, след като разви проблем с гласните си струни и гласът му стана дрезгав след простуда преди 15 години, от която така и никога не се възстанови. По думите му първоначално се е страхувал да сподели за проблема си, но приятелят му и основател на Google Сергей Брин силно го е окуражил. След като разказал за това в мрежата, се оказало, че има хиляди хора по света със същия проблем.
Пейдж говори за някои от най-лудите, най-футуристични идеи на компанията си, като например Google Loon - проект за изпращане на балони с нагорещен въздух в места по света, където няма достъп до интернет, за да може хората да се сдобият с такъв. "Може да създадем цяла мрежа от балони на Google и с нея да покрием цялата планета!", казва той.
Освен това Google планира да пусне в употреба по пътищата своите автоматизирани автомобили без водач до 2017 г. "Проектът е нещо, от което лично съм обсебен през последните 18 години", призна Пейдж пред публиката. Всичко започнало, когато бил студент в Мичиган. Той чакал автобуса, било му много студено, валял сняг. Според него колите със самоуправление могат да спасят животи в бъдеще, заради огромния брой пътни инциденти, при които умират хора под 35-годишна възраст. Те ще намалят шофирането и ще подобрят живота на света.
"Повечето бизнеси се провалят, защото изпускат бъдещето", подчертава Пейдж. Той съжалява, че не е отделил повече време в миналото за работа по операционната система Android, която в началото на разработката си е била само страничен проект на Google. "Тя беше бъдещето", казва той.
По отношение на усилията на Google в последно време да се развива в областта на изкуствения интелект – компанията закупи британската фирма за интелигентни машини DeepMind – Пейдж коментира: "Наблюдавах изследванията и опитвах да разбера как да направя компютрите по-малко шумни. Освен това се замислих, че системата за разпознаване на глас не работи много добре. Все още се намираме в твърде ранна фаза на изследванията в тази насока. Компютрите не знаят къде е човекът и какво прави в момента". Ето защо, по думите му, Google е купила DeepMind – за да направи компютрите по-умни. Дотолкова, че да ги научи как да играят компютърни игри.
Пейдж посочи още, че Google работи по свой проект за интелигентни машини, които се учат, използвайки YouTube, за да "образова” компютри. Така например една от машините в проекта е научила какво са котките.
По отношение на случая с бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, който разкри практиката на следене на граждани от страна на властите в САЩ, Пейдж коментира, че намира за "разочароващо”, че правителството тайно е вършило това. "Не е възможно да имаме демокрация, ако трябва да защитаваме потребителите си от правителството. То си направи огромна лоша услуга и трябва да дискутираме това”, казва той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.