Лоши сигнали за българската икономика

Лоши сигнали за българската икономика

Спад в два от двигателите на българската икономика - индустриалното производство и строителството регистрира статистиката за втория месец от 2016.

По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) индексът на промишленото производство намалява с 0,5% в сравнение с февруари 2016 г. През март 2016 г. при календарно изгладения индекс на промишленото производство е регистриран ръст от 3% спрямо съответния месец на 2015 г.

През март 2016 г. намаление спрямо предходния месец е регистрирано в преработващата промишленост - с 0,6%, и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,3%, докато в добивната промишленост няма изменение.

По-значителен спад в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на тютюневи изделия - с 16%, производството на химични продукти - с 12,2%, печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 5,5%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 4%. Ръст е регистриран при: производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 4,5%, обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 4%, производството на мебели - с 2,6%, производството на облекло - с 2%.

На годишна база ръст на промишленото производство, изчислен от календарно изгладените данни, е отчетен в добивната промишленост - със 7,1%, и в преработващата промишленост - с 5,5%, а спад е регистриран в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5%.

При строителството се отчита спад както на месечна, така и на годишна база, съответно – от 1,5 и 9,3%.

През март 2016 г. продукцията от сградното е под равнището от предходния месец намалява с 2,3%, а от гражданското/инженерното строителство - с 0,8%.

На годишна база отрицателният темп се определя от сградното строителство, където намалението е с 14%, а при гражданското/инженерното строителство понижението е с 3,5%

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ