Масов мор по кравите в Югоизточна България от неизвестна болест

Масов мор по кравите в Югоизточна България от неизвестна болест

Неизвестна болест причинява масово измиране на крави в Югоизточна България, алармира Асоциация на земеделските производители в България /АЗПБ/. От Асоциацията настояват Министерство на земеделието и храните, както и Българската агенция за безопасност на харните, да вземат необходимите мерки за точното диагностициране на случаите.

„Изключително сме разтревожени от ежедневните сигнали, които получаваме от наши членове, за измиране на крави в Югоизточна България от неизвестна болест“, пише в официално писмо на Асоциацията до до министъра на земеделието и храните, Десислава Танева, зам. министъра на земеделието, Цветан Дмитров, д-р Златка Възелова - директор дирекция Животновъдство в МЗХ, проф. д-р Пламен Моллов, изпълнителен директор – Българска Агенция по безопасност на храните.

Сигналите са най-вече от района на Болярово, Тополовград и др. Фермерите съобщават, че животни, които не са давали никакви признаци за заболяване, внезапно умират. Всички животновъди се оплакват, че въпреки пробите, които са давали в лабораторията в Стара Загора, досега не са получавали писмен отговор за резултатите и евентуална диагноза.

Специалистите от лабораторията в Стара Загора на този етап не могат да дадат ясна и категорична причина за мора по животните, както и да препоръчат мерки за противодействие, става ясно още от писмото на Асоциацията.  Експерти от АЗПБ са се свързали с доц. Иван Никифоров, ръководител Катедра „Обща и клинична патология на животните“ при Ветеринарно медицински факултет в Стара Загора, който е пряко ангажиран със случаите. Той е уточнил, че при него са постъпили 5 трупа на животни от Болярово и района на Варна за изследване, като при всички тях са установени еднакви симптоми, но крайното становище се колебае между три предполагаеми диагнози: Еюнален хеморагичен Синдром, Клостридиум перфрингенс тип А и микотоксини във фуража.

 Животновъдите –членове на АЗПБ обаче настояват  изследванията да бъдат повторени в лицензирана лаборатория в чужбина, за да има независимо второ мнение.

Болесттта придобива епидемични размери и е заплаха за говедовъдството в Югоизточна България. От постъпилите сигнали, става ясно, че към този момент смъртността на животните вече надхвърля 10 %, а има и случай с 50 % смъртност в стадото, алармират още от Асоциацията на земеделските производители в писмото си до отговорните институции.

„Настояваме да се вземат адекватни мерки от властта за установяване на причините на заболяването, точното му диагностициране и вземането на незабавни мерки за прекратяването му.“, категорични са от АЗПБ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ