Минимален спад на производствените цени

Икономика

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през юни 2013 г. е с 0,1% под равнището от предходния месец. Намаление на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 2,7%, докато в преработващата промишленост и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ няма изменение, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

В преработващата промишленост намаление на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на химични продукти - с 2,7%, и при производството на основни метали - с 2,1%, а увеличение е отчетено при производството на превозни средства, без автомобили - с 2,5%, и при производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 0,4%.

Производствените цени остават без промяна спрямо същия месец на 2012 г. Цените се увеличават в преработващата промишленост - с 0,9%, докато намаление е отчетено в добивната промишленост - с 10,5%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,5%.

Увеличение на цените в преработващата промишленост спрямо юни 2012 г. е отчетено при обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 11,5%, и при производството на хранителни продукти и ремонта и инсталирането на машини и оборудване - по 5,1%. Намаление на цените се наблюдава при производството на основни метали - с 5,4%, и при производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 1,8%.

Общият индекс на цените на производител (вътрешен плюс външен пазар) през юни 2013 г. намалява с 0,3% спрямо предходния месец. По-ниски цени са регистрирани в добивната промишленост - с 4,5%, в преработващата промишленост - с 0,2%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,1%.

По-съществено намаление на цените в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на основни метали - с 2,2%, обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 1,8%, производството на химични продукти - с 1,7%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0,9%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Фейсбук се срина за 40 минути
Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
SpaceX на Илон Мъск набира 75 млрд. долара преди най-голямото листване на борсата в света
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано