Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Министър Щонов ще гради енергиен борд
Искам да се запозная с реалната ситуация в икономиката и енергетика и едва след като имам пълната информация ще направя коментар. Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов, предаде БГНЕС. Щонов, който идва от частния бизнес, призова журналистите да гледат картината на икономиката в цялост, а не да използват отделни парченца от тази картина при осветляването на ситуацията.
Той посочи, че ще фокусира работата си върху три цели:
1. Ще се запозная с реалното състояние на икономиката и големите енергийни проекти – 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", който ще се изгражда по американска технология на водещата компания в отрасъла "Уестингхаус", и газопровода "Южен поток" - проект с участието на "Газпром" и големите европейски компании ЕНИ, "Електрисите дьо Франс" и "Винтерсхал" и който има за цел да диверсифицира доставките на руски газ за Европа.
2. Енергиен борд. Щонов се спря малко по-конкретно на тази идеята, предложена в началото на май от представители на НПО /Красен Станчев и Георги Ганев/ и ВЕИ-сектора, която бе обявена като една от основните задачи пред служебното правителство от президента Росен Плевнелиев.
Идеята е да се поканят всички участници на пазара, ДКЕВР и външни експерти от ЕК, Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие на една маса. „Трябва да има публичен дебат и да се вземат прозрачни решения в отрасъла”, каза Щонов и добави, че решенията за много пари трябва да се вземат прозрачно.
Служебният министър посочи, че в енергетиката трябва да се предприемат 18-19 мерки, но не по единично, а да се приложат комплексно. Само така ще има желания ефект в енергийния отрасъл, твърди той.
3. Развитие на средните и малките предприятия. Васил Щонов смята, да обърне особено внимание на тях. Всеки говори за големите енергийни проекти, но именно средните и малките предприятия са гръбнакът на икономиката, каза той и обеща да се запознае и с усвояването на евросредствата по ОП "Конкурентоспособност".
По време на символичното връчване на властта, вече бившият енергиен министър Драгомир Стойнев предупреди, че 5 са основните проблеми, с които ще се сблъска служебният министър Васил Щонов.
1. ВЕИ сектор. Стойнев подчерта, че ЕК е променила своята стратегия и подкрепа за ВЕИ. Той изрази съжаление, че Конституционният съд по искане на президента Росен Плевнелиев е отменил таксата върху тях. За съжаление това ще има негативен ефект върху крайните потребители.
Стойнев припомни, че е заварил изключително тежка ситуация в енергийния отрасъл. За годината, през която той е бил начело на МИЕ, производството на електричество се увеличило с 14,5%, консумацията на ток - с 2,5%, а износът – със 137%. За първите шест месеца на годината АЕЦ "Козлодуй" работи на печалба – 46 милиона лева, а за същия период на миналата година тя бе на загуба с 6 милиона лева. Стойнев заяви, че сериозно се е подобрила работата и на въгледобивните мини в комплекса "Марица Изток", които са били на ръба на фалита, а сега дават препитания на цел един регион.
2. Ключови действия за стабилизиране работата на държавните дружества. Сред тях Стойнев открои действията за спасяване на ВМЗ-Сопот. Заводът сега работи на печалба и дава работа на 2400 души, каза той. Стойнев припомни и мерките за намаляване на загубите на компаниите. Така например загубата на НЕК от над 300 милиона лева е стопена до 133 милиона.
3. Големите енергийни проекти. Стойнев подчерта, че тези проекти не са нито руски, нито американски, а са на първо място български. Винаги съм повтарял, че енергетиката е част от националната сигурност на страната. Тези проекти ще ни донесат на България доходи, създаване на работни места, усвояване на нови технологии, категоричен е Стойнев, имайки предвид двата големи проекта 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" и газопровода "Южен поток".
4. Внимавайте с външните консултанти в енергетиката, предупреди Стойнев своя наследник Щонов, който ще трябва да осъществи на практика идеята на президента Росен Плевнелиев и група неправителствени организации и ВЕИ сектора за създаване на Енергиен борд.
Стойнев отбеляза, че и при него са идвали външни консултанти, които са давали какви ли не идеи, включително да се ликвидира БЕХ и държавното участие в енергетиката. Моята цел беше да подобря мениджмънта на държавните енергийни дружества и да ги направя печеливши, обяви Стойнев. "Надявам се в енергийния борд да няма служители на ВЕИ сектора", добави още той.
5. Изразходването на евросредствата. "Аз може би съм първият министър, който спира мярка по ОП, защото има нерегламентирана дейност", каза министърът на икономиката и енергетиката в оставка. Той заяви, че ЕК е информирана за случая и се води разследване.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.