Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От зеления форум: Повече инвестиции в еко образование
„Похвална е инициативата на Зеления кръг от фирми. Години наред в България се говори за различни кръгове, събрани по интереси и т.н., но винаги в негативна светлина. Аз смятам, че за Зеления кръг от фирми просто няма какво лошо да се каже.“
Това заяви по време на организирания от сп. „Мениджър“ и GLOBUL екологичен форум „Зеленото бъдеще на България“ Цветелина Бориславова, управител на Clever Synergies Investment Fund. Тя беше един от модераторите в първия панел на събитието, където бяха коментирани бизнес стратегиите за развитие на зелената енергия в България. Ето и останалата част от нейната презентация:
„Фактите говорят сами за себе си. Изключително се радвам да отбележа, че сега зелената идея е възприета. Преди две години, когато за първи път заговорихме за екологични инициативи, които ще променят бизнеса и ще открият работни места, както и за екологично образование, тези неща звучаха някак странно. Според мен сега вече в България е настъпила революционна промяна. Има критична маса от хора от всички социални групи, които мислят и работят активно в насока да се развива зелената икономика. Включително медиите, което е много радващо.
С какво банките могат да допринесат за едно взаимодействие между всички сектори, за да може повече фирми да развиват ВЕИ и зелена икономика? Изключително важно е банките да взаимодействат с бизнеса по един много активен начин. Това за момента не се случва, без да искам да бъда критична. Не може да не отбележим факта, че няма активна комуникация между тях и много иновативни български компании, които работят за зелената енергетика.
Искам да заявя най-отговорно пред вас, че наистина има такава банки, които имат огромното желание и начална подготовка и експерти, които предлагат услуги и продукти, предназначени за зелената икономика и енергетика. Има такива банкови продукти и услуги, които могат да бъдат предложени на българския бизнес.
Предстои да се случи нещо много важно - инвестициите в образованието. От тях ще възникнат социално подготвени кадри, които ще влязат в бъдещата зелена икономика в България. Ние в банките сме задължени да мислим как да финансираме училищата и университетите. Трябва да създаваме продукти, които да подкрепят обучението на нови специалности в областта на екологията.“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.