Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От крадец на технологии до технологична сила
Дълги години Китай служеше за "производствен цех" на света и чрез кражби на технологии се опитваше да стане световна икономическа сила. Не без успех, както показват новите амбиции на китайците във високите технологии, пише "Дойче веле".
Китайските марки все още не са навлезли сериозно на германския пазар. "Хуавей" е едно от изключенията. При покупката на нов смартфон все повече потребители гледат не само цената, но и качеството. "Хуавей" е нещо повече от евтин вариант на Apple. Основаната в края на 1980-те години китайска фирма отдавна се е превърнала в мощен телекомуникационен концерн. Както и другия китайски телекомуникационен гигант ZTE, "Хуавей" е един от водещите притежатели на патенти в света.
През 2012 година Китай изпревари Германия по брой на патентите. Само САЩ и Япония регистрират повече патенти от Китай. 60 процента от общо 650 000 китайски патентни заявки се подават от фирмите. "Това показва, че трансформацията в китайската система на иновациите е приключила", казва Филип Бьоинг от Центъра за европейски икономически изследвания. Под трансформация експертът разбира преход от един плановоикономически модел, при който научните изследвания се провеждат в институтите и са отделени от производството, към пазарноориентирана система, при която самите фирми са носители на иновациите.
Новата световна технологична сила?
"Китай е амбициран да стане технологична нация и в момента е на път да реализира тези си стремежи", казва Бьоинг за Дойче Веле. Китай отделя два процента от БВП за научноизследователска дейност и по този показател надвишава средното европейско ниво. Ако въпреки това германският експерт не определя Китай все още като световна технологична сила, то е защото: "...китайските патентни заявки са много на брой, но със сравнително ниско средно пазарно значение", по думите на Бьоинг. Все пак той смята, че след 5 до 10 години Китай ще намери място сред водещите световни сили.
Еднрю Тайлкот от университета в Шефилд не споделя това мнение. "Сигурно има няколко динамично развиващи се фирми, но като цяло китайските компании не са иновативни", казва той. Една от причините за това е, че повечето умни глави в Китай предпочитат да работят за чуждестранни фирми. Според шефа на азиатско-тихоокеанския отдел на BASF Алберт Хойзер обаче това вече не било вярно, защото завършващите елитните университети вече не пренебрегвали държавните китайски фирми. Причината: китайските държавни компании предлагат по-добри възможности за кариера, отколкото западните фирми.
Германско-китайска година на иновациите
Германия е решена да засилва партньорството си с Китай в областта на иновациите. Тази пролет в Берлин германската канцлерка Ангела Меркел и китайският президент Си Цзинпин обявиха 2015-та за година на съвместните иновации. "Акцентът ще бъде върху теми като урбанизацията, опазването на околната среда, енергийното производство и модерната мобилност", казва за ДВ Георг Шюте, държавен секретар в Министерството на образованието и изследванията. Това са все области, в които Германия изнася технологии в Китай, който обаче бързо може да се превърне в конкурент на Германия, добавя експертът.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.