Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Отпускайте коланите. Леко. Преминаваме в режим на растеж.
Започналата със слънце и много температурни рекорди година дава заявка за раздвижване на бизнеса и нови възможности за инвестиции, които мениджърите дълго време отлагаха. Има сериозни фактори, които ни дават основание да бъдем оптимисти. Фондовата борса отчита ръст от 42% на годишна база, а БВП нарaства с между 1,5 и 2%.
За първи път от 5 години насам има 12 последователни месеца увеличаване на търсенето на закупуване и наемане на имоти, по данни на водещи фирми в сектора. Оживлението при вътрешното потребление се усеща леко, но пък експортните компании се радват на много добро търсене. Наблюдава се раздвижване на пазара на труда по данни на агенции за подбор на персонал и сайтове за търсене на работа.
В дебелите книги пише, че когато три последователни тримесечия има ръст на икономиката това означава, че тя е тръгнала трайно в посока нагоре. Всички индикации сочат, че кризата приключи.
Как да се държим в такава ситуация и какви мениджърски решения да предприемем?
Тези, които са преживели банковите фалити през 90. години са по-подготвени да отговорят на този въпрос, макар че тогавашната криза в България беше по-различна – беше много кратка и дълбока. Също така още не е ясно и колко бързо ще бъде възстановяването, като се вземе в предвид и сложната политическа обстановка. Във всички случаи философията на устойчивия растеж е в това какво да правим с разходите.
Кои харчове да увеличим, кои да не пипаме? Това е строго индивидуално. Но все пак нека подходът е предпазлив и нека фиксираните разходи да изчакат първото може би второто тримесечие преди да се преразглежда наемане на по-големи офиси или увеличаване на заплатите. Едно от основните неща, които вече научихме е да обвързваме по-голяма част от заплащането на служителите с приноса им към фирмата.
Георги К. Първанов, консултант. Целият текст - в сп. „Мениджър” през февруари
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.