Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Помага ли гневът в офиса?
Всеки от нас е ставал свидетел на гневни изблици - изригване на емоции, крясъци, затръшване на вратата. Но понякога гневът е нещо малко по-мрачно - продължителна враждебност, антагонистично, вредно поведение. По мое мнение, показване на гнева на работното място е като ходене по тънък лед - особено, ако е насочен към лице, вместо към ситуация. Гневът е вграден в човешката емоция, така че е нормално да се ядосвате.
През последните месеци виждаме цели градове и страни, участващи в масови протести, защото населението е ядосано на управлението. Гневът се движи като голяма вълна по тези места, като верижна реакция.
По-интересното е, че в последните месеци нараства и насилието, проявяващо се в нормална работна среда. В Щатите, ние имаме много гняв, защото никой не иска да плаща за световната криза с орязване на заплатата. Инцидентите в Канада също са във възход. Наскоро четох за мениджър, който е бил нападнат от клиент, когато си е тръгвал от работа.
Един от проблемите с гнева е, че той може да бъде заразен. Нека помислим за това, което кара хората да се сърдят. Например, хората се ядосват, когато ситуацията не се развива според очакванията им. Или пък когато се случва нещо, което те не искат да се случи. Проблемът? Гневът е евтин и лесен. Той е ефективен и получава бързи резултати. Изборът на алтернативен набор от действия отнема време, а в света на бизнеса, времето е пари. Твърде много хора виждат проявите на гняв, като ефективно средство чрез което придобиват контрол и карат нещата да се случват.
В краткосрочен план, проявите на гняв обикновено работят. В дългосрочен, разходите са умопомрачителни. Производителността е много по-ниска във враждебна работна среда.
Хората избират да се сърдят. Това е и въпрос на личен избор. За да потуши гневното си поведение, човек трябва да има алтернативен избор. Помислете за това, когато сте ядосани. Ако наистина сте честни със себе си, може с изненада да осъзнаете, че имате и други, по-добри варианти на действие. По същество, когато се позовавате на гнева или сплашването, като начин да бъде свършена някаква работа, залагате на доста безсмислена реакция при положение, че разполагате с далеч по-зрели възможности за поведение.
В такива моменти най-доброто решение е да си дадете пауза, преди да се отдадете на емоциите и да премислите. Така границите се поставят по-лесно. Спокойствието разрешава много повече проблеми от гнева. Това е всеизвестен факт. Нормално е разбира се да ви се случва да качите градуса на напрежение. Въпросът е как го сваляте. Достатчно е само веднъж да изпуснете нерпвите си, за да ви лепнат завинаги етикета на нервак и човек, който не умее да се владее.Това е голяма, черна точка! Искате ли я?
Дан Бобински Management Issues
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.