Производствените цени падат с 2,5%

Производствените цени падат с 2,5%

Цените на производител на вътрешния пазар през февруари 2014 г. спадат с 2,5% в сравнение със същия месец на 2013 година. На месечна база те обаче остават непроменени, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

На годишна база цените намаляват в добивната промишленост - с 10,1%, в преработващата промишленост - с 1,3%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3,7%.

Намаление на цените в преработващата промишленост спрямо февруари 2013 г. е отчетено при производството на основни метали - с 6,7%, при производството на химични продукти - с 6,1% и при производството на хранителни продукти - с 4,8%.

Увеличение на цените се наблюдава при производството на тютюневи изделия - с 8,7%, при обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм - със 7,4%, и при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 5,3%.

Общият индекс на цените на производител (вътрешен плюс външен пазар) през февруари 2014 г. намалява с 0,1% спрямо предходния месец. По-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - с 0,4%, в преработващата промишленост е отчетено намаление - с 0,2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ няма изменение.

На годишна база общият показател на производствените цени намалява с 3,3%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Доналд Тръмп обяви прекратяване на огъня между Израел и Иран, Тел Авив съобщи за нов обстрел
„Целите са постигнати“: Израел се съгласи на прекратяване на огъня с Иран
Иран изстреля ракети по американска военновъздушна база в Катар, чути са експлозии над Доха
ПП свиква Изпълнителен съвет заради напускането на двама районни кметове на София
Сентену, ЕЦБ: Икономиката на еврозоната се нуждае от повече стимули от централната банка
Ройтерс: Компанията DeepSeek помага на китайските военни и шпиони, заобиколя контрола на САЩ върху износа
Светът на парите: Германия и Италия обмислят репатриране на златните си резерви от Ню Йорк
Времето: Жълт код за високи температури е в сила в 22 области в страната