Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Седем компании, принудени да сменят имената си в тежки времена
Когато се решават да сменят името си, компаниите най-често го правят, за да променят имиджа си. Често смяната на името се оказва отчаян опит да се вдъхне живот на умиращ и много проблемен бизнес. Същевременно тоталното ребрандиране понякога успява да направи компанията по-атрактивна на по-широк пазар. Така се случва, когато фирмата BackRub сменя името си на Google Inc. Или пък когато “Jerry and David’s Guide to the World Wide Web” променя името си на Yahoo! Inc.
Понякога промяната е знак за модернизация. Така например Apple Computers решават да започнат нов етап в историята си, прекръствайки се на Apple Inc.Federal Express се променя FedEx Corp.
В други случаи е символ на лансирането на нов продукт. „Ако ще променяте името си, трябва да имате стратегия за промяна в линия с него“, отбелязва Греъм Хейлс – изпълнителен директор на InterBrand в Лондон.
Авторите на „Уолстрийт джърнъл“ разгледаха историята на най-отчетливите, отразявани смени на корпоративни имена и промени в брандовете в последните няколко години. Те съставиха списък на седемте американски гиганта, чието бизнес развитие е принудило ръководството им да променят названието си. Ето кои са.
*Qwikster се кръщава Netflix през 2011 г. Това се случва в рамките на опит на компанията да раздели услугата си за видео излъчване от тази за закупуване и доставка по пощата на DVD дискове.
*Blackwater USA се прекръства на Xe Services през 2009 г., а 2 години по-късно става Academi. Смените се случват в продължение на години зарди действията на наетите от фирмата войници в Афганистан. През септември 2007 г. петима охранители на фирмата са замесени в инцидент, свързан с убийството на 17 цивилни в иракския град Багдад. Няколко месеца след като фирмата сменя името си през 2009 г. двама нейни наемници стрелят по невъоръжено превозно средство и убиват двама цивилни в Афганистан. Последната смяна на името през 2011 г. е сочена за опит за налагане на една „по-скучна“ идентичност, синоним на действие в рамките на закона.
*GMAC става Ally Financial през 2010 г. Решението се дължи на опит на компанията да се дистанцира от дълготрайната си връзка с притежаваната от американското правителство General Motors Co.
*Andersen Consulting става Accenture през 2001 г. През 2000 г. Accenture PLC е формирана когато Andersen Consulting се откъсва от консултантската фирма Arthur Andersen след 3-годишна битка.
*Philip Morris се преименува на Altria през 2003 г. Прави го в същия ден, когато компанията е оправдана по съдебно дело за свързана с тютюнопушенето смърт на пациент. Въпреки това Philip Morris настоява, че го прави, защото представя на пазара поредица от различни продукти, които допълват продажбата на тютюневите й изделия. Корпорацията определя решението си като „пиар манера, която цели да я дистанцира от смъртоносните й бизнес практики.“
*World Wrestling Federation (WWF) става World Wrestling Entertainment през 2001 г. Тук причината е нарушаване на търговска марка. Много малко мултимилионни компании срещат този проблем, но тази фирма се изправя пред него. Глобалната природозащитна организация WWF съди групата за забавление през 2000 г. за инициалите и печели делото.
*ValuJet Airlines се кръщава AirTran Airways през 1996 г. Това се случва след като самолет на ValuJet катастрофира във Флорида на 11 май 1996 г. Няма оцелели сред 110-те души на борда.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.