Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Спад на производствените цени
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през април 2013 г. е с 0,9% под равнището от предходния месец. Намаление на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 3,6%, в преработващата промишленост и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с по 0,8%, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
В преработващата промишленост намаление на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на основни метали - с 3,2%, при производството на хранителни продукти и при производството на напитки – с по 0,4%.
На годишна база производствените цени намаляват с 1,4%, като в добивната промишленост понижението е от 8%, в преработващата промишленост - 1,3%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – 0,8%.
Намаление на цените в преработващата промишленост спрямо април 2012 г. се наблюдава при производството на основни метали - със 7,1%, и при производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 0,7%. Увеличение на цените е отчетено при: обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 9,2%; производството на хранителни продукти - с 6,2%; производството на напитки - с 5,5%; производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 5,2%.
Общият индекс (вътрешен плюс външен пазар) на цените на производител през април 2013 г. намалява с 0,8% спрямо предходния месец. По-ниски цени са регистрирани в добивната промишленост - с 2,2%, в преработващата промишленост - с 0,7%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1%.
По-съществено намаление на цените в преработващата промишленост се наблюдава при производството на хранителни продукти - с 0,4%, при производството на напитки и при печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - по 0,3%.
Общият индекс на цените на производител през април 2013 г. спада с 1,9% в сравнение със същия месец на 2012 година.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
След епохата Дешан: Зинедин Зидан е назначен за старши треньор на френския национален отбор
Спорт |Mercedes-Benz отчете по-висока печалба, но предупреди за слаб пазар в Китай
Компании |Данъците на лейбъристите: Великобритания губи с рекордни темпове милионерите си
Свят |Борсите в Европа регистрират повишения за трета поредна сесия*
Финанси |КНСБ: 1491 евро са нужни за издръжката на тричленно семейство у нас
България |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
Бизнес |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: След обяд над източните и планинските райони ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
ADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.