Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Спадът на инвестициите спъва българската икономика
Българската икономика минава през труден период на спадове в много сектори, което определя, че началото на тази година ще бъде съпътствано с нулев или отрицателен растеж. Това каза Георги Прохаски, председател на УС на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), който представи тримесечният доклад за икономиката на България.
От ЦИР очакват забавянето в началото на годината да бъде краткосрочно и да бъде преодоляно още през второ и трето тримесечие и годината да завърши с около 1% положителен растеж.
От анализите на ЦИР става ясно, че най-сериозният проблем в икономиката е свързан с инвестициите, където се регистрира трайна тенденция на спадове. Това се дължи, както на слабата инвестиционна активност в страната, така и на ниските постъпления на инвестиции от чужбина, пише БГНЕС. Предполагаме, че до края на тази година ще се достигне до зануляване на спада и през 2013 г. тенденцията да се промени.
През 2011 г. промишлеността е постигнала най-висок растеж от 9,1% и има 21% дял от БВП, показват данни на ЦИР.
„Фактите опровергават лекомислените изказвания, че в България няма промишленост. Промишлеността е двигателят на българската икономика и е в основата на високия ръст на износа. Очакваме, че през първото тримесечие на 2012 г. също ще бъде регистриран спад, но данните показват положителни нагласи за тази година и растежа ще се възстанови през следващите тримесечия”, обясни Прохаски.
Поради по-бавното възстановяване на основните външни партньори на България и трудното адаптиране на икономиката към кризата, е по-вероятно предкризисният обем на БВП да бъде достигнат не през тази, а през следващата година, посочват икономистите.
Като възможен изход за възстановяването на българската икономика експертите допускат и нарастващото търсене на вътрешния пазар. Българската икономика трябва да се ориентира към потребителското търсене на стоки и услуги в страната, а не само да следва външните процеси, се отбелязва в анализа.
Според ЦИР няма опасност от сериозна инфлация в страната, за 2012 г. не се очаква тя да надхвърли 2%. Продължава да се свива заетостта, но темповете на свиване намаляват и ние очакваме те да продължат да намаляват до края на годината. Очакваме заетостта да започне да се увеличава едва от лятото на 2013 г., заяви Прохаски.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.