Съдят UBS за съучастие във финансови измами

Съдят UBS за съучастие във финансови измами

Срещу швейцарската банка UBS е повдигнато обвинение за прикриване на известната мошеническа пирамида „Понзи” на Бърнард Мадоф. Искът срещу банката е за над 2 млрд. долара, съобщи BBC.

Служебно назначеният ликвидатор Ървинг Пикард е завел делото срещу UBS в Съда по фалитите в САЩ. Обвинението твърди, че банката е печелела от такси за промотирането и администрирането на фондовете на Мадоф.

Последният бе осъден за 150 години затвор за схемата, която бе разкрита през 2008 г. Измамникът твърдял, че неговият фонд носи висока и стабилна възвращаемост, в продължение на много години, като по този начин привлякъл големи инвестиции от заможни лица. Той разчитал на „подхранващи фондове” – като управляваните от UBS, за да привлича нови инвестиции, които да използва за изплащане на дивидент на вече въвлечените инвеститори.

„Схемата на Мадоф не би могла да бъде реализирана без мълчаливото съгласие на UBS да си затваря очите, но и също така да се преструва, че наистина гарантира съществуването на активи и търговски сделки”, коментира Дейвид Шийнан, адвокат на обвинителите.

Според иска, UBS и обвързаните с банката лица са спечелили близо 80 млн. от такси за няколко години от работата си с Мадоф. Швейцарската банка не е единствената, която е обвинявана в съучастие в измамата. Има още 19 обвинения срещу други подхранващи фондове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Boeing понижи прогнозата си за търсенето на пътнически самолети през следващите 20 години
Зеленски призова лидерите на страните от Г-7 да засилят натиска над Русия по време на срещата си в Канада
На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
Администрацията на Тръмп обмисля да добави гражданите на 36 държави към забраната за влизане в САЩ
Тръмп декларира приходи за над 600 млн. долара от крипто, голф, лицензионни такси
Премиерът Желязков: Българският модел е достатъчно стабилен, за да сме част от еврозоната
Зеленски се надява ескалацията между Израел и Иран да не доведе до спад в помощта за Киев
Русия предаде на Украйна още 1200 тела на украински военнослужещи